Horn Gyula és Kovács László visszalépne

Fele-fele arányban osztozzon a mandátumokon kormányoldal és ellenzék a Medgyessy Péter miniszterelnök által felvetett európai közös listán – javasolta tegnap Kovács László, az MSZP elnöke. Az egyeztetésen azt is elmondta: szerinte a parlamenti erősorrend alapján kellene rangsorolni az első négy nevet.

Czirják Imre
2004. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök, Medgyessy Péter is elment tegnap arra az egyeztetésre, melyet Kovács László MSZP-elnök kezdeményezett a parlamenti pártok közös európai listájára tett kormányfői javaslatról. (Orbán Viktor, a Fidesz elnöke nem tudott részt venni a tárgyaláson, mert hivatalos úton Athénban tartózkodott.) Medgyessy az ülésről távozva elmondta: arra kérte a pártelnököket, értékeljék a nemzeti összefogás szándékát. – A lista erre egy megoldás, én nem tudok pillanatnyilag mást és jobbat – mondta. „Látva az emberek szándékát és akaratát, nagyon nehéz lesz ezzel szembe menni” – fejtette ki.
Az alig valamivel több mint félórás egyeztetést követően Kovács elmondta: jövő keddre újabb találkozót kezdeményez, mivel a Fidesz a tegnapin nem volt jelen. Tájékoztatott arról, hogy ismertette az MSZP javaslatát, amely szerint a közös listán fele-fele arányban képviseltetné magát a kormányoldal és az ellenzék. Az első négy helyet a négy párt között a parlamenti erősorrendnek megfelelően osztanák meg. Kovács kifejtette: ha létrejön a közös lista, azon sem ő, sem Horn Gyula nem szerepelne, csak olyanok, akik ténylegesen is kiutaznak majd Brüsszelbe. Az MSZP elnöke elismerte, hogy hasonlóra még nem volt példa az Európai Unió történetében, de szerinte olyan éles feszültség sincs a tagállamokban és a csatlakozó országokban, mint Magyarországon az elmúlt két évben. Azt is javasolta, hogy az európa parlamenti képviselők havi rendszerességgel egyeztessenek.
Kuncze Gábor (SZDSZ) elmondta: továbbra is önálló listát kívánnak állítani. „Az álláspontom változatlan: nem megy. Nem megy sem politikai, sem jogi értelemben” – jelentette ki Dávid Ibolya (MDF). Elmondta: számukra elfogadhatatlan mind a kettészakított Magyarország, mind az alkuköztársaság. Mindkét párt ott lesz ugyanakkor a jövő keddi újabb egyeztetésen.
*
A teljes népesség 11 százaléka dicsérte, fele viszont bírálta Medgyessy Péter miniszterelnök évértékelő beszédét – ismertette a Népszabadság a Miniszterelnöki Hivatal felkérésére készült GfK Hungária-felmérést. A válaszokból kiderül: az ellenzéki szavazók egy, a kormánypárti szavazók 22 százaléka volt elégedett az elmondottakkal. A közös EP-listát a válaszadók 69 százaléka támogatta, a kisebb létszámú parlamenttel, illetve a közvetlen köztársasági elnökválasztással több mint négyötöde szimpatizált. A megkérdezettek kétharmada szerint távol van az igazságtól az a miniszterelnöki megállapítás, hogy a kormány emelte a hátrányos helyzetűek életszínvonalát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.