A katonai tanács elképzelhetõnek tartja, hogy a bróker Bácskait megtévesztette, amikor a Pannonplast-ügy irataira leselkedõ veszélyekrõl beszélt. A Szervezett Bûnözés Elleni Koordinációs Központ állásából felfüggesztett vezetõjét bûnpártolással és államtitoksértéssel vádolják a Fõvárosi Bíróság katonai tanácsa elõtt. A második vádpont tárgyalására tegnap zárt ülést rendelt el a bíró.
*
A nyilvános részben a fõtiszt beszámolt a Kulcsár Attilával fenntartott kapcsolatáról. Bácskai elmondása szerint két héttel Szász Károly felügyeleti elnök megtámadása elõtt egy vacsorán Kodela László, a Miniszterelnöki Hivatal volt humánpolitikai helyettes államtitkára mutatta be neki a brókert.
Kiderült az is, hogy ezt a Medgyessy-kormány helyettes államtitkára korábbi ügyészségi kihallgatásakor tagadta. A június 16-i megveretés után a K&H Bank volt ügyvezetõ igazgatójának kezdeményezésére egy budapesti szállodában találkoztak, ahol a Pannonplast-ügyrõl esett szó. Ezt több telefonbeszégetés és június 25-én újabb találkozó követte. Második megbeszélésükön már beszámolt a bróker az Equitiesnél történt milliárdos sikkasztásról, és említést tett az azzal kapcsolatba hozható befolyásos személyekrõl.
Bácskai beszámolója után a bírói tanács elnöke a Nemzetbiztonsági Hivatal által dokumentált telefonlehallgatási jegyzõkönyvekkel szembesítette a dandártábornokot, amelyek egy részét a vádlott pontatlannak találta. A június 21-i elsõ rögzített anyag tanúsága szerint Kulcsár az iránt tudakolódott, hogy a „betekintést meg lehet-e tiltani”. A volt pénzügyi tanácsadó ugyanis attól tartott, hogy különbözõ érdekcsoportok – a belga revizorok, a „Rejtõ E. Tibor-féle” belsõ ellenõrzés, illetve a PSZÁF – manipulálhatják a Pannonplast-iratokat, amelyeket a felügyelet két nappal késõbb akart megvizsgálni. Bácskai közölte, hogy nincs lehetõség a „betekintés letiltására”, a dokumentumok veszélyeztetettségérõl és az ügy egyes érintettjeirõl viszont tájékoztatta Papp Csaba alezredest, az ORFK Szervezett Bûnözés Elleni Igazgatóságának helyettes vezetõjét. Ennek hatására június 23-án Molnár Csaba, a pénzmosás elleni osztály vezetõje helyettesével – még a PSZÁF kiszállása elõtt – iratok másolatait foglalta le.
A katonai bíró szerint azonban Kulcsár tudattartamáról más kép bontakozik ki, ha megnézzük a bróker különbözõ személyekkel folytatott telefonbeszélgetéseit. Ezek alapján valószínûsíthetõ, hogy pont Kulcsár akarta manipulálni, illetve a PSZÁF elõl elvonni az iratokat, ebben az idõpontban ugyanis csak a felügyelet ismerte fel a Pannonplast-anyag jelentõségét. – Ha a PSZÁF-hez kerül az irat, akkor dõl minden, ellenkezõ esetben viszont sem Kulcsárt, sem Bitvai Miklósékat nem tudják megfogni – a lehallgatási jegyzõkönyvek szerint így nyilatkozott a bróker volt kollegájának, Tóth Róbertnek.
A K&H Bank bécsi kiadatási õrizetben lévõ alkalmazottja a bíróság rendelkezésére álló dokumentumok alapján június 22-én önmagára nézve terhelõen nyilatkozott, azonban errõl Bácskai nem számolt be a nyomozó hatóságnak, akik így nem kérdezhették célirányosan a brókert annak június 23-i és 24-i tanúkénti kihallgatásán – vélekedett a bíró. A dandártábornok szerint viszont konkrétumok nélkül nem volt mirõl beszámolnia. A tárgyalás a mai napon folytatódik mások mellett Kiss Péter kancelláriaminiszter meghallgatásával.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot