Kulcstudomány

Munkatársainktól
2004. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar tudomány és tudományos ismeretterjesztés újabb alapművei váltak elérhetővé az Arcanum Adatbázis Kft. jóvoltából. CD-ROM-on végre megjelent Czuczor Gergely bencés tudós és Fogarasi János törvényszéki bíró (amúgy pedig akadémikus, a magyar nyelv kutatója) nagyszabású közös munkája, A magyar nyelv szótára, amelynek elkészítésével 1844-ben bízta meg a szerzőpárost a Magyar Tudományos Akadémia. Hosszú évekig, vasszorgalommal gyűjtötték az anyagot – egyébként mindketten a török–tatár nyelvekkel való rokonság hívei voltak –, míg végre 1862 és 1871 között hat kötetben jelent meg a teljes szótár. (Czuczor, akit egy 1848-as verséért várfogságra ítéltek, s még a börtönben is a szótár anyagán dolgozott, már nem érte meg a mű megjelenését, 1866-ban a kolerajárvány áldozata lett.) A Magyar nyelv szótáráról azt tartják, hogy a hasonló munkák közül ez áll legközelebb a magyar nyelv eredendő lelkületéhez. E szótár nyelvünk korábbi állapotának rendkívül izgalmas tükre, ugyanakkor oly korban született, amikor a nyelvtudományt még nem hatották át az általánosan követett alapelvek.
Az Arcanum folytatva a „lapkiadást”, a Turul című genealógiai folyóirat összes számának (1883–1850) és a Vasárnapi Újság első hat évfolyamának (1854–1860) megjelentetése után, most hozzáférhetővé tette a máig fennálló (137. évfolyamánál járó) Századok 1867 és 1880 között megjelent – Thaly Kálmán, majd Szilágyi Sándor szerkesztette – számait. A Magyar Történelmi Társulat tudományos szakfolyóirata tág teret adott a forrásközléseknek, levéltár-ismertetéseknek, a gazdaság- és művelődéstörténeti tanulmányoknak. Ezek többsége a polgári történetírás legjobbjaitól származott.
Az államalapítás ezredik évfordulójára Kosáry Domokos főszerkesztő és Buza Péter sorozatszerkesztő irányításával látott napvilágot a Száz magyar falu könyvesháza elnevezésű nagyszabású kiadványfolyam, amelynek zárókötete 2002 karácsonyára került a boltokba. A tudományos igényességgel, de mégis olvasmányosan megírt monográfiák egységes elvek szerint dolgozzák fel száz magyar falu történetét, társadalmát és gazdasági viszonyait, a helyi sorsfordulókat, mindezt ritka dokumentumokkal kiegészítve. (Száz olyan falut választottak ki, amely megtestesíti a magyar történelem kontinuitását.) Az egyes kötetek külön értéke a rendkívül gazdag képanyag. A Száz magyar falu könyvesháza, amely most már CD-ROM formájában is elérhető, megkerülhetetlen a kutatók számára, ám bátran kézbe veheti akárki, aki izgalmas regényt akar olvasni Álmosdról, Isaszegről, Kehidáról, Köveskálról, Vajáról vagy Zsákáról…
Tündérkert – erdélyi emlékezet – hirdeti az Arcanum másik újdonsága. Egyetlen CD-n olvasható néhány könyvritkaság, mint Bunyitay Vince 1883-ban megjelent munkája, A váradi püspökség története; helyet kapott az Erdélyről szóló könyvek között Orbán Balázs két klasszikus műve, A Székelyföld leírása (1868) és a Torda város és környéke (1889). Érdekes összevetést kínál a Száz magyar falu könyvesházával a két, külön-külön hatkötetes monográfia: az egyik Szilágy vármegyét, a másik Szolnok-Dobokát dolgozza fel.
Klasszikus történelemtudományi, család- és helytörténeti, honismereti alapművek zavarba ejtő gazdagsága; a XIX. század vége és a két háború közötti időszak legnevesebb, legkarakteresebb tudósai a pozitivizmustól a szellemtörténetig, a népszerűbb (de maradéktalanul szakszerű) ismeretterjesztéstől a szikár szakmonográfiákig – ezt kínálja az Arcanum DVD-könyvtárának III. és IV. digitális „kötete” is. Egy-egy DVD-re egész kézikönyvtárnyi állomány fér, s bár egy régimódi filosz szívébe sosem lopja be magát igazán az olvasásnak ez a formája, a hétköznapi használatra szinte elérhetetlen könyvek kutathatósága, kéznél léte kárpótol sok mindenért. Borovszky Samu, Goldziher Ignác, Marczali Henrik, Kerényi Károly, Váczy Péter, Hajnal István, Hóman Bálint, Szekfű Gyula, Iványi-Grünwald Béla – a korabeli tudományosság színe-virága szerepel legfontosabb munkáival a most megjelent DVD-ken.
Ezek a művek egymás mellé digitalizálva, szakadatlan, gördülő szövegfolyamként talán mindennél jobban bemutatják, miként és miért volt azokban a korszakokban a magyar történelemtudomány húsba vágó nemzeti kérdéseket boncolgató kulcstudomány. „Európa igazságos újjárendezésének előestéjén elérkezett az idő, hogy elővegyük az igazság fegyvereit, s a magyar nép vérrel és tudással szerzett jogait és múltjában igazolt nemzeti törekvéseit a természeti és történeti igazságok nyílt megvallásával támasszuk alá” – fogalmaz a Magyar Történelmi Társulat szerkesztőbizottsága az 1940-es Erdély című tanulmánygyűjtemény előszavában. „Hogyan született ez a munka? (…) Megdöbbentő kép tárult elém, látva, hogy a szórvánnyá lett vidékeken egykor a templomok milyen gazdag hálózata virágzott” – írja Léstyán Ferenc Megszentelt köveink című munkájában, amely leltárba veszi a még úgy-ahogy álló vagy már földig rogyott erdélyi templomainkat. Történelmi igazolás kiállításának kényszere Trianon előtt és után; végső kárfelmérés, kényes kérdések, romantikus és kiábrándító eredetmondák, tartományi, városi, főúri címerek, történelmi vidékeink monografikus leírása – ezt kínálja az Arcanum két súlyos DVD-je többtucatnyi alapmunkán keresztül. Kalauzként nemzeti történelmünkhöz.
(Czuczor–Fogarasi: A magyar nyelv szótára. Száz magyar falu. Századok, 1867–1880. Tündérkert – erdélyi emlékezet. Arcanum DVD-könyvtár, III–IV. A CD-ROM-ok ára egyenként: 6250, a DVD-ké 25 000 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.