Lemond Ahmed Korei?

Ismét kiéleződtek a viták Ahmed Korei palesztin miniszterelnök és Jasszer Arafat elnök között a reformok kérdésében. A kormányfő egyes hírek szerint a lemondását fontolgatja. Korei személyesen cáfolta a lemondásáról elterjedt híreket.

MTI
2004. 02. 18. 17:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két palesztin politikus vitája a kormány biztonsági és pénzügyi reformokkal kapcsolatos hétvégi döntése nyomán vált élessé – közölte egy meg nem nevezett tisztségviselő. A palesztin elnök nem fogadta el a kormánynak a reformokkal kapcsolatos döntését, és saját hatalma megkurtításának tekintette azt. Egyes források tájékoztatása szerint Arafat bizonyos engedményeket hajlandó tenni a pénzügyi és közigazgatási reformok területén. Alapvető pénzügyi reformokra azonban nem hajlandó, és nem engedi át a biztonsági erők felügyeletét sem.
A Palesztin Hatóság vezetőjét felbőszítette, hogy az ellenőrzése alá tartozó biztonsági erők tagjainak a kormány közvetlenül utalná át járandóságukat. Korei kormányátalakítást szeretne végrehajtani, és változást szorgalmaz a belügyminisztérium élén is. Ahmed Korei és Jasszer Arafat munkakapcsolata rendkívül feszült, a szombati kormányülést követően éles vitába keveredtek, de a miniszterelnök lemondása nem került szóba. Arafat és Korei között legutóbb a palesztin kormány megalakulása idején éleződött ki a vita. A kormányfő akkor is lemondással fenyegetőzve kényszerítette visszakozásra Arafatot. A palesztin elnöknek már Korei elődjével, Mahmúd Abbásszal is éles vitái voltak.
Időközben húszmillió dollárnak megfelelő támogatást szavazott meg az izraeli parlament a Ciszjordániában és a Gázai övezetben lévő zsidó telepek támogatására. A döntés felháborodást váltott ki a palesztinok, valamint az izraeli ellenzéki képviselők körében. A telepek támogatásáról nem sokkal azután határozott az illetékes bizottság, hogy Ariel Saron miniszterelnök bejelentette csaknem valamennyi zsidó település felszámolását a Gázai övezetben. Avigdor Lieberman szállítási miniszter alternatív tervet juttatott el több minisztertársának, amelyben palesztin körzetek, kantonok létrehozását szorgalmazta.




ENSZ-bírálat Izraelnek
A ciszjordániai biztonsági kerítés mintegy 680 ezer palesztin életét befolyásolja majd – állítja az ENSZ az Izrael által építendő fallal kapcsolatban. A kerítés a palesztin területek 14,5 százalékát elvágja a többi területtől, ráadásul a biztonsági választóvonal csupán 11 százaléka követi az 1967-es határokat, a többi szakasza mélyen benyomul a palesztin területekre. Egy másik vélemény szerint Izrael nem a palesztin szélsőségesektől akarja megvédeni területét a fallal, hanem meg akarja őrizni a zsidó többséget Izraelben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.