Majdnem egymilliárd forintot vonnak el a határon túli magyarokat támogató intézményektől és közalapítványoktól a Draskovics-féle takarékossági csomag miatt – derül ki a Pénzügyminisztérium honlapjáról. A megszorítás azonban jóval nagyobb, hiszen a 2004-es költségvetésben eleve csaknem háromszázmillió forinttal kevesebbet szánt erre a célra.
A határon túli magyar oktatást támogató Apáczai Közalapítvány költségvetését már korábban megkurtították hatszázötvenmillióval. Annak ellenére, hogy a választási győzelem után Medgyessy Péter arról biztosította a határon túli magyar szervezetek vezetőit, hogy a támogatások reálértéke megmarad (és egyes esetekben emelkedni is fog), a magyar költségvetés alig másfél ezrelékét kitevő támogatásokat is megnyirbálták. Az idei költségvetés elfogadásakor már kiderült, hogy idén 295 millió forinttal kevesebb jut ezekre a célokra, aztán az új pénzügyminiszter takarékossági csomagja például százkilencvennégymillió forintot vont el az Ilylyés Közalapítványtól, mely a Kárpát-medencei magyar civil élet legnagyobb támogatója. Pomogáts Béla kuratóriumi elnök szerint ez elfogadhatatlan – az író korábban kilátásba jelezte lemondását, ha hozzányúlnak a szűkös (reálértékében folyamatosan csökkenő) költségvetésükhöz. Az erdélyi Transindexnek nyilatkozó elnök szerint az eddigi pályázati rendszert alapjában ingatja meg a megszorítás és az IKA jövője is kétségessé vált, mivel hitelét veszítheti az alapítvány.
Egy másik közalapítvány, az Apáczai elnöke már korábban lemondott, miután kiderült, hogy idén hatszázötvenmillió forinttal kevesebbet kapnak abból a szakképzési alapból, amely megalakulásuk óta évi hétszázmillióval támogatja a határon túli magyar oktatást. Az Apáczai Közalapítvány költségvetését az új megszorítás további harmincmillió forinttal kurtítja meg.
A takarékosság érinti a Határon Túli Magyarok Hivatalát (mínusz tízmillió), a koordinációs keretet (–70 millió), negyedével csökkentik a státustörvény végrehajtására szánt keretet és a magyar vállalkozásokat segítő Új Kézfogás Közalapítvány támogatását, de háromszázhatvanmillió forinttal kevesebb jut a határon túli magyar felsőoktatás fejlesztésére is.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke nem borúlátó, szerinte a lobbizásuknak köszönhetően az elvonások nem olyan drasztikusak, mint amilyennek korábban tervezte a kormány. A pártelnök szerint nem történt tragédia, és bízik abban, hogy a hiányzó öszszegeket valahonnan mégis sikerül pótolni.

Testi kényszert is alkalmaznak a Békés vármegyei iskolaőrök a rend fenntartása érdekében