Népek csatája

–
2004. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n T.

Hóvihar Isztambulban, vastag hótakaró az athéni Akropoliszon, havat taposó emberek Jeruzsálem pálmafái alatt. Valóban az időjárásunkat radikálisan megváltoztató, globális felmelegedésnek nevezett folyamat első nyilvánvaló jeleiről van szó, vagy csupán e kaotikus rendszer máskor is előforduló szélsőségeivel van ismét dolgunk? És ha tényleg a földi klíma gyökeres átalakulásáról beszélhetünk, mennyiben kiváltó oka ennek az ember környezetszennyező tevékenysége és mennyiben olyan ciklikus folyamatok, amelyek évmilliók óta alakítják a bolygó időjárási viszonyait?
Ezekről a kérdésekről majd két évtizede vitatkoznak a szakértők, miközben egyre-másra látnak napvilágot a sokszor egymásnak is ellentmondó előrejelzések, a globális felmelegedés rövid és hosszú távú következményeit ecsetelő, sokszor baljós elemzések. Legyen bármelyik félnek is igaza, vannak olyan kutatók, akiknek hivataluknál fogva feladatuk mindig az, hogy a legrosszabb forgatókönyvre készüljenek fel.
Közéjük tartoznak az Egyesült Államok hadügyminisztériumának, a Pentagonnak elemzői is.
Az ő apokaliptikus víziójukat a globális felmelegedés következtében előállt politikai káoszról nemrégiben ismertette az amerikai Fortune magazin.
A katonai elemzők figyelmét valószínűleg azért érdemelte ki a jelenség, mert az utóbbi időben több olyan előrejelzés is napvilágot látott, amelyek az eddig jósolt fokozatos időjárás-változás helyett hirtelen klímaváltásról beszélnek. Néhány héttel ezelőtt a potsdami klímakutató intézet egyik professzora, Stefan Rahmstorf jelentetett meg egy tanulmányt, melyben azt elemezte, hogy a globális felmelegedés nem várt hatásaként az éghajlatot nagyban meghatározó tengeri áramlatok hirtelen leállhatnak. Az északi sarkvidéken megolvadó jég ugyanis nagy tömegben juttat hideg vizet azokba a tengerekbe, amelyek ezen áramlatok „forrásai”. Az újabb klímamodellek azt prognosztizálják, hogy ilyen mennyiségű további hideg víz egyszerűen leállíthatja azt az áramlatot, amely a Mexikói-öböl térségéből meleg(ebb) vizet szállít Európa nyugati és Észak-Amerika keleti partjaihoz. A potsdami elemzés szerint a Golf-áramlat összeomlása nem példa nélküli a Föld történetében: az elmúlt 100 000 évben húsz esetben állt le ez az európai klímát oly nagyban meghatározó tengeri folyam – legutóbb a 8000 évvel ezelőtt véget ért jégkorszak nyomán.
Ha a Golf-áramlat leáll, akkor Skandináviában az átlaghőmérséklet 5–10 Celsius-fokkal, míg Németországban 3–4 fokkal csökkenhet, miközben a világ átlaghőmérséklete – a más területeken bekövetkező hőmérséklet-emelkedés miatt – a század végére 1,4–5,8 Celsius-fokkal emelkedhet.
A Pentagon elemzői hasonló modellből indultak ki. Elméletük szerint az időjárás olyan finomra hangolt rendszer, melyet egy-egy tényező megváltozása akár hirtelen fel is boríthat. A tudósok nincsenek tisztában azzal, hogy most mennyire van közel ez a rendszer a kritikus küszöbhöz, azonban nem zárható ki, hogy a nagyon is közeli jövőben bekövetkezik egy ilyen kataklizma.
A Pentagon elemzése Andrew Marshallhoz és csapatához fűződik, aki élő legenda az amerikai hadügynél. A 82 éves elemző 1973 óta vezeti azt az agytrösztöt a Pentagonnál, amelyiknek feladata, hogy a jövőben Amerikát érintő nemzetbiztonsági kockázatokat elemezze. A kopaszodó, szemüveges bölcset a Pentagonban „Yoda-mester”-ként is emlegetik. Nos, Yoda-mester a téma amerikai szakértőinek kikérdezése után igen közeli időpontra, 2010-re teszi azt, amikor az említett nagy horderejű folyamatok érzékelhetővé válnak a Föld klímájában.
Az éghajlatváltozás miatt keletkező éhínségek, soha nem látott migrációs hullámok nyomán Marshall a következő lehetséges forgatókönyvvel számol 2020-ra:
– Az átlaghőmérséklet Európa, Észak-Amerika és Ázsia egyes részein 5–6 Celsius-fokkal csökken, Észak-Európában a lehullott csapadék mennyisége 30 százalékkal csökken, klímája pedig a szibériaihoz lesz hasonló.
– Soha nem látott viharok kísérik a Golf-áramlat összeomlását. Hollandiában a védőgátakat áttöri a tenger, de a viharok még Kalifornia partvidékén is komoly gondokat okoznak.
– Az Egyesült Államok déli államait példátlan szárazság sújtja eközben, a szárazságot az átlagnál 15 százalékkal erősebb szélviharok kísérik, amelyek felgyorsítják a talajeróziót.
– Az USA megerősíti védvonalait, hogy a katasztrófa következtében a még mindig relatív jólétben élő ország felé induló menekültáradatnak gátat vessen. Ennek következtében Mexikó és az Egyesült Államok között növekszik a feszültség, az USA pedig felülvizsgálhatja azt az 1944-es szerződést, amelynek értelmében Mexikó vízhez jut a Colorado folyóból.
– Európa eközben a Skandináviából érkezőkkel van elfoglalva, akik a melegebb klíma reményében tömegesen költöznek délebbre. Dél-Európát ugyanakkor ostrom alá veszik az Észak-Afrika katasztrófa sújtotta területeiről érkező nincstelenek.
– Kínát az éghajlatváltozás miatt kiszámíthatatlan monszunesőzések sújtják, amelyek pusztító árvizeket okoznak. Az áradások éhínséget eredményeznek, míg Ázsia más vidékein az emelkedő tengerszint okoz leküzdhetetlen gondokat.
A 2020-as évtized végére Marshall még merészebb jóslatokkal áll elő:
– Kelet-Európa egyes éhínséggel küszködő államai szemet vetnek Oroszország elnéptelenedő területeire, Japán pedig az orosz kőolaj megszerzéséért indít agresszívabb politikát.
– Pakisztán és India között a menekültek miatt határvillongás robban ki, amely atomháborúba torkollhat. Észak- és Dél-Korea technológiailag fejlett, atomütőerővel rendelkező közös országot alakít, Oroszország pedig, felismerve a környezetében leselkedő veszélyeket, csatlakozik az európai blokkhoz, miközben Kanada és az Egyesült Államok észak-amerikai szuperállamot alakít.
Mivel a megváltozott viszonyok között az energiahordozók gyorsabb ütemben fogynak, a nukleáris energia elengedhetetlenné válik az egyes országok számára. A távolabbi jövőben ez a nukleáris technológia proliferációját eredményezi, amelynek következtében Japán, Németország és Egyiptom is nukleáris fegyverek fejlesztésébe kezd a fenyegetettség ellensúlyozására.
A kedvezőtlen változások végül nagyban befolyásolják a Föld „ellátóképességét” – azt a természeti kincsek, a társadalmi szervezetek és a gazdasági hálózatok alkotta rendszert, amely képes fenntartani az ezeket működtető népességet. Ahogy ez az ellátóképesség zsugorodik, ősi jelenség üti fel a fejét: elkeseredett, az ellenfél megsemmisítését célzó háborúk indulnak az élelem, a víz és az energiahordozók megszerzéséért.
A Fortune cikke mindazonáltal leszögezi: a jelenlegi adatok ismeretében a hirtelen, nagy horderejű klímaváltozás esélye kicsi. Ám, tekintve annak súlyos következményeit, ideje a globális felmelegedéssel mint nemzetbiztonsági kockázattal is számot vetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.