A cáfolhatatlan tények és a szubjektív tényezők egyaránt arra utalnak, hogy egy felfelé ívelő pálya kezdetén vagyunk – jelentette ki Draskovics Tibor pénzügyminiszter a parlamentben, az MSZP által kezdeményezett Felelősen a gazdaságról elnevezésű politikai vitanapon. Németh Imre földművelésügyi miniszter arról beszélt, hogy az EU-csatlakozás Magyarországon a mezőgazdaság nagy átalakulását jelenti, mivel az unió a vidékfejlesztés mellett jelentős forrásokat fordít az agrárium piacibbá tételére. Burány Sándor munkaügyi miniszter úgy fogalmazott, „nagyon közel áll a megvalósuláshoz a kormányprogram ígérete, hogy 2006-ig 25 százalékkal nőnek a reálbérek Magyarországon”.
*
Göndör István (MSZP) hangsúlyozta: a magyar gazdaság valós helyzete lényegesen jobb, mint a róla kialakult nemzetközi és hazai megítélés. Úgy vélte: az előző kormány semmit nem tett a 2000 közepétől tapasztalt lassuló növekedés ellen. Mint azt Szekeres Imre (MSZP), a kancellária politikai államtitkára közölte: pártja kezdeményezi, hogy a kormány jusson megegyezésre a kamatcsökkentésről az MNB-vel.
Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint a gazdaság legfőbb problémája, hogy elveszett iránta a bizalom. Úgy véli: a kabinet leszálló ágban lévő gazdaságot vett át, ám ezt a trendet megfordította.
– Az őszinteség helyett mintha az önámítás kezdene eluralkodni a kormányoldal nyilatkozataiban – mondta Varga Mihály (Fidesz), hozzátéve: rosszabb helyzetben van a gazdaság, mint a kormányváltáskor. A gazdasági növekedés hat- éves mélyponton van, a deficit a GDP 5,6 százalékára nőtt, 4,5 milliárd euró a folyó fizetési mérleg hiánya, minden negyedik munkanélküli fiatal, és sohasem volt ennyire magas a diplomás munkakeresők száma. – Varga rámutatott: miközben a nyugdíjakat 6,3 százalékkal emelték, a januári infláció 6,6 százalékos volt. Kifogásolta, hogy a miniszterelnök nem jelent meg a vitanapon.
Ékes József (MDF) kijelentette: a kormány hivatalba lépése óta romlik a kis- és középvállalkozások helyzete, az önkormányzatok egyre rosszabb körülmények között gazdálkodnak. Kifogásolta, hogy amíg az EU-ban, illetve a csatlakozni kívánó országok közül sokban csökkentik az áfát, Magyarországon emelik.

Orbán Viktor és Magyarország az ukrán titkosszolgálat célkeresztjében áll