Pókerarc

Hol vannak már azok az idők, amikor a nők fűzőbe szorították a derekukat, hogy szebbnek lássák őket a férfiak? A huszonegyedik század lányai szépségük érdekében súlyos tízezrekért idegmérget fecskendeztetnek arcukba – a Botox ugyanis hónapokra kikapcsolja a ráncosodásért felelős izmokat.

2004. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erika sikeres, fiatal és szép üzletasszony egy gyógyszernek nem minősülő, ám gyógyhatásúnak mondott termékeket gyártó vállalkozásnál. A cég reklámai az egészséges életet hirdetik, ezért a vezetőknek mindent meg kell tenniük, hogy fiatalnak, szépnek és sikeresnek, egyszóval tökéletesnek mutassák magukat a világnak. A szépség azonban igen sok pénzbe és némi fájdalomba kerül. Erika Botox-injekciókkal biztosítja magának a manapság oly divatos Kleopátra-arcot: a rezzenéstelen kígyótekintet és a ránctalan homlok egy igen erős idegméregnek köszönhető. Az injekció harminc–negyvenezer forintba kerül, a tökéletes eredményhez háromra van szükség egyszerre, és a szer négy-öt hónapra bénítja le a szem körüli izmokat.
A Clostridium botulinum bacilus által termelt idegmérget biológiai fegyverként tartja számon a szakirodalom – a korábbi öbölháború után például Irakban jelentős mennyiséget semmisítettek meg belőle a nemzetközi ellenőrző csoportok szakemberei. A butolizmust okozó méreg – amely például romlott húsban található meg – az idegvégződések membránjához kötődve megakadályozza az ingerület továbbítását, ennek hatására felborul a vegetatív idegrendszer működése, izomgörcsök alakulnak ki, és beáll a halál.
Az új mánia természetesen Amerikából érkezett Magyarországra; a szó szerint méregdrága szert először csak a hollywoodi filmsztárok és a popcsillagok engedhették meg maguknak. Madonna egyik videoklipjében is népszerűsítette a forradalmian új módszert. A Botox egyébként hivatalosan ma sem használható Amerikában, a plasztikai sebészek jogi kiskapuknak köszönhetően ajánlják a ránctalanító szolgáltatást. A kezelés lényege, hogy a méreg – nagyon kis dózisban alkalmazva – elernyeszti az arc izmait, így a ráncok kisimulnak. A kúra előtt az arcot elő kell készíteni: megtisztítják, zsírtalanítják, leradírozzák az elhalt hámsejteket, majd injekció formájában a kiszemelt területen a bőr alá juttatják a hatóanyagot. A méreg a felszívódás után lebénítja a környező izmokat. A szer a kezelést követő második héten produkálja a maximális eredményt, ez az állapot körülbelül egy hónapig tart, majd lassan újra dolgozni kezdenek az izmok, de a teljes regeneráció csak három–hat hónap múlva következik be.
Sokan nem örültek az új módszernek, mivel a méreg gyakorlatilag lekapcsolja az izmokat az idegrendszerről, így a kezelésen átesettek „hasonlítani kezdtek a földönkívüliekhez”. A filmrendezők például arra panaszkodtak, hogy a színészek gyönyörű, ráncmentes arcából pókerarc lett, amelyről nem lehet leolvasni érzelmeket, mivel gyakorlatilag megszűnt a mimikájuk. Ezek a mellékhatások szerencsére csak ideiglenesek: ahogy a szer hatása gyengül, az arc újra élni kezd.
Az angliai Which? magazin munkatársai tizenhat londoni klinikára látogattak el egyszerű ügyfélként, hogy (többek között) érdeklődjenek a Botox-kúra mellékhatásairól. Az újságírók szerint a divatos klinikák hiú ábrándokat ébresztenek leendő pácienseikben: például azt ígérik, hogy ebédszünetnyi idő alatt éveket fiatalodhat az, aki rászánja a pénzt a kezelésre. Az orvosok elhallgatják a kezeléssel járó kockázatokat is. A klinikák persze visszautasították a vádakat, de a lap újságírói hangfelvételekkel bizonyították, hogy a Botoxról annyit mondtak: ez egyszerű, gyors és fájdalommentes injekció.
Erika szerint sem fáj az injekció, ám utána számolni kell a mellékhatásokkal: minden kezelés után huszonnégy órás fejfájás tör rá, és az sem túl kellemes, hogy az injekció beadása után nyolc óráig nem nyúlhat a kezelt területhez, és mindvégig függőleges testhelyzetben kell maradnia. Erre azért van szükség, hogy a hatóanyag ne terjedhessen bármilyen irányban az arcában, mert akkor más, nem kívánt részeket is lebéníthat, például hónapokig mozgásképtelenné teheti a szemhéját. Szerinte a szépség ennyi áldozatot bőven megér, és abban reménykedik, hogy az új módszernek nem lesz később jelentkező mellékhatása.
Ivanics György plasztikai sebész a botoxos kezelés magyarországi úttörője. Szerinte csak az első kezelés alkalmával lehet számolni fejfájással: akinek hajlama van a migrénre, annál előfordulhat ez a reakció, ám mivel a szer ellazítja a fejfájásért felelős izmokat, a migrén a Botox-kúra teljes időtartama alatt kimaradhat. A sebész szerint nemcsak nők, hanem férfiak is igénybe veszik az eljárást, amelynél a mértékletességen van a hangsúly: ha az injekciót beadó orvos érti a dolgát, és megfelelő dózist használ, akkor nem történhet baj, az ideiglenes bénulás csak a kívánt helyen és mértékben következik be. A módszerrel – amelyet magyarul szelektív blokkolásnak neveztek el – még a mimikát is formálni tudják, és egyre többen izzadásgátlásra is használják (a Botox ugyanis a verejtékképző mirigyeket is kikapcsolja). Ivanics szerint hazánkban is óriási sikere van a kezelésnek, páciensei között ismert színészek is vannak, akiknél például fontos, hogy az erős fényre való hunyorgást is meg tudja szüntetni, ugyanakkor az arc kifejezőkészsége megmarad.
A plasztikai sebész tankönyvében a mellékhatások között a helyi bevérzést, a hányingert és a zsibbadásérzést is megtaláljuk. Az is előfordulhat, hogy az arc két felén nem egyformán jön létre az izmok időleges paralízise, és emiatt aszimmetrikussá válhat. A szert különben már a társadalombiztosítás is felfedezte magának, egyes fiatalkori izombetegségek esetében orvos által felírt módon használják terápiás célokra. A nem kívánt mellékhatások elkerülése érdekében fontos a megfelelő dózis, az injekciózás pontos helyének betartása, a sokórás függőleges testhelyzet és a kezelés utáni masszírozás mellőzése, mert így bizonyosan nem vándorol el a szer a megcélzott területről. A nemzetközi szaktanulmányok jelentős kockázati tényezőként említik az izomsorvadást, továbbá a szer egyes ellenzői szerint a kérdéses területről ugyan eltünteti a ráncokat a Botox, viszont másutt újakat hoz létre. Mivel a ráncok kialakulásáért nem csak az izomzat felelős, a magyar szakember szerint a Botox-kezelést érdemes kombinálni a ráncfelvarrással vagy a lézeres ránctalanítással.
Az új csodaszer alapjaiban formálta át a kozmetikaipart: a plasztikai sebészek által feladott magas labdát úgy ütötték le a különféle kenőcsök gyártói, hogy újabban bizonyos arckrémekben is megtalálható az idegméreg hatóanyaga. A ránctalanítás ugyanis évi sok milliárd dolláros üzlet mindenütt a világon (Amerikában például tavaly hárommillió páciens arcába fecskendeztek az idegméregből). A módszernek – akaratukon kívül – még a politikusok is a reklámemberei lettek, az amerikai sajtó ugyanis bő terjedelemben foglalkozott azzal, hogy a demokraták elnökjelölő választásain sikert sikerre halmozó hatvanegy esztendős John Kerry szenátor arcát a kampány előtt Botox-injekciókkal feszítették ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.