Rendeződhet az atomválság

Féléves diplomáciai előkészítés után Pekingben tegnap megkezdődött az észak-koreai nukleáris válság rendezéséről folyó hatoldalú tárgyalások második fordulója. A két Korea, Kína, az Egyesült Államok, Oroszország és Japán delegációi – az előzetes tervek szerint – három napon át tanácskoznak.

Hírösszefoglaló
2004. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A plenáris ülés kezdetén mind a hat delegációvezető kétperces felszólalásban ismertette országa álláspontját. Megnyitójában Vang Ji kínai külügyminiszter-helyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy meg kell próbálniuk megoldani problémáikat és nem elmélyíteni az ellentmondásokat. James Kelly, az amerikai külügyminisztérium kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekben illetékes államtitkár-helyettese megismételte, hogy az Egyesült Államok az észak-koreai atomprogram teljes, visszafordíthatatlan és ellenőrizhető lebontását kívánja. Kim Gje Gvan észak-koreai külügyminiszter-helyettes rugalmasságot ígért, leszögezte azonban, hogy kormánya fenntartja eddigi álláspontját és elveit. Az Egyesült Államok és Észak-Korea a hatoldalú tárgyalások részeként tegnap különtárgyalásokat is folytatott Pekingben.
Megfigyelők szerint Észak-Korea esetleg feladná atomprogramját, ha cserébe az Egyesült Államok nyilatkozatban szavatolná biztonságát. Phenjan következetesen ragaszkodik a számára juttatandó élelmiszer- és nyersanyagszállítmányokhoz is. A mostani tárgyalásokon kiemelten fontosnak tűnik, hogy az atomprogram feladatát célzó elképzeléseket a felek egységesen képviseljék. Ennek érdekében – a hírek szerint – az amerikaiak, a dél-koreaiak és a japánok összehangolták elképzeléseiket, és állítólag a kínaiak és az oroszok sem nyilvánítottak különvéleményt.
A tárgyalások alaphangját egy néhány nappal ezelőtti amerikai ultimátum adta meg, Washington voltaképpen nyílt katonai fenyegetést intézett Észak-Koreához. Phenjan makacssága esetleg arra ösztönzi az Egyesült Államokat, hogy eddigi álláspontját felülvizsgálva, amely szerint békés, tárgyalásos megoldást kell találni az észak-koreai atomfegyverprogram miatt kialakult nemzetközi válságra – közölte a múlt héten John Bolton amerikai külügyi államtitkár. A fegyverzet-ellenőrzési és nemzetközi biztonsági ügyekkel foglalkozó amerikai politikus kijelentette: az észak-koreai rezsim a békés rendezést célzó amerikai politika megváltoztatását idézheti elő azzal, hogy nem hajlandó tárgyalni illegális urándúsítási programjáról.
Az észak-koreai atomprogram ügye azután torkollott válságba, hogy Phenjan 2002 decemberében bejelentette: az Egyesült Államok ellenséges, fenyegető magatartása miatt azonnal felújítja az 1994-es megállapodás értelmében állítólag befagyasztott katonai atomprogramját. A válság rendezése érdekében tavaly augusztusban kezdődtek el a hatoldalú tárgyalások, de az ugyancsak Pekingben tartott első forduló kudarcba fulladt, mivel Észak-Koreát nem sikerült rábírni katonai célú atomprogramjának feladására. Az Egyesült Államok sejtése szerint Phenjan egy vagy két nukleáris bombával rendelkezik. A kérdést tovább bonyolítja a hordozórakéták kérdése: Észak-Korea a térségben minden bizonnyal célba tudja juttatni fegyvereit, ám interkontinentális rakétái csak a prototípus stádiumában vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.