Zavaros pénzügyek

2004. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hóman Bálint a két világháború közötti korszak magyar történettudományának kiváló képviselője, ugyanakkor elvállalta a vallás- és közoktatásügyi tárcát Gömbös Gyula kabinetjében (1942 tavaszáig irányította a minisztériumot), tudjuk róla, hogy németbarát volt, s megszavazta a zsidótörvényeket. A népbíróság életfogytiglani börtönre ítélte, a váci fegyházban halt meg 1951-ben. Kétségtelen azonban, hogy középkor-történeti tanulmányai úttörő jelentőségűek, nem véletlen, hogy harminchárom évesen választotta tagjává a Magyar Tudományos Akadémia. Elsősorban a gazdaság- és társadalomtörténet területén alkotott maradandót. Korán felismerte, hogy a pénztörténet feldolgozása nélkül lehetetlen megérteni a középkor gazdasági viszonyait, ami nélkül viszont a történelmét sem lehet megírni. „A középkori államháztartás legjellemzőbb sajátsága, hogy benne szoros kapcsolatban, sőt egybeolvadva tűnnek fel az államgazdaság és a királyi magángazdaság jelenségei… az egykorú közfelfogás nem tudott különbséget tenni a király magánjogi jogviszonyokon alapuló földesúri és közjogi jogviszonyokon alapuló államfői bevételei és kiadásai közt. A magángazdasági és regálejövedelmek egyaránt a királyi kincstárba folytak be, együttesen kezeltettek, és együttesen fordíttattak a királyi magánháztartás, valamint az államigazgatás és kormányzat szükségleteinek fedezésére.” Magyarán: a középkor zavaros pénzügyi terminológiája lehetetlenné teszi, hogy az utókor világosan lássa, osztályozza és elemezze a gazdasági mozzanatokat.
Ez volt Hóman kiindulópontja, innen kezdte felderíteni a magyar középkor gazdaságtörténetének fehér foltjait. Mint a nemrégiben megjelent reprint kiadás utószavában Draskóczy István megjegyzi: az alapkutatások hiánya miatt a történészek lehetetlennek tartották, hogy valaki összefoglaló pénztörténeti munkát tegyen le az asztalra, ám Hóman az alapkutatások elvégzésére is vállalkozott, megállapította például a különböző pénzek súlyát, nemesfémtartalmát. (Ennek azért van jelentősége, mert akkoriban még az egymáshoz közeli területeken is eltérő mértékeket használtak.) Az évekig tartó kutatómunka eredménye volt először a Magyar pénztörténet, 1000–1325 (megjelent 1916-ban), majd öt évvel később a Károly Róbert koráról szóló, az akkori reformokat bemutató alapmű.
(Hóman Bálint: A Magyar Királyság pénzügyei és gazdaságpolitikája Károly Róbert korában. A Nap Kiadó reprint sorozata, Budapest, 2003. Ára bőrbe kötve 4900, kartonálva 1950 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.