Egyaránt érdeke az RMDSZ-nek és a romániai magyarságnak, hogy a választások közeledtével Romániában ne a szélsőséges irányzatok erősödjenek, hanem a politikai stabilitás jellemezze az országot – nyilatkozta tegnap a Magyar Nemzetnek Borbély László kormánykapcsolatokért felelős alelnök annak kapcsán, hogy az RMDSZ újabb együttműködési megállapodást kötött a román kormánypárttal. Az erre az évre szóló protokollumot Markó Béla RMDSZ-elnök és Adrian Nastase miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke írta alá Bukarestben. A 2000-es választások óta együttműködő két politikai alakulat közötti újabb megállapodás azután jöhetett létre, hogy a múlt héten a román kormány határozatban tette lehetővé az aradi Szabadság-szobor felállítását. A tegnap aláírt egyezményben rögzítették, hogy ebben az évben létrehozzák a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem két magyar karát, ennek fejében pedig az RMDSZ kötelezi magát: nem nyújt be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen. „Kissé megzavarta a tárgyalásokat, hogy megválasztása után a BBTE új magyar rektorhelyettese majdhogynem ellenezte a két magyar kar létrehozását” – válaszolta kérdésünkre Borbély László. Az RMDSZ alelnöke közölte: az erdélyi magyar közösség felmérések alapján kimutatott „érzékenységét” figyelembe véve kiemelten kezeli a megállapodás a szociális, gazdasági és infrastrukturális kérdések megoldását, valamint Románia EU-csatlakozási feltételeinek teljesítését. Noha az érdekvédelmi szövetség berkeiben nemrég még sokan kételkedtek abban, hogy választási évben születhet-e együttműködési megállapodás a román kormánypárttal, az RMDSZ operatív tanácsa tegnap egyhangúlag megszavazta a protokollum aláírását.
Közben a romániai emberi és kisebbségjogok általános helyzetéről készít dokumentumcsomagot a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ), amelyet az Európai Parlamenthez és az Európa Tanácshoz kíván eljuttatni.
Szász Jenő MPSZ-elnök lapunknak elmondta, elsősorban az erdélyi magyarság autonómiájának kérdését ajánlják majd Brüszszel figyelmébe, ezért a memorandum összeállításakor igénybe veszik a Székely Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács szakmai segítségét. A csomag tartalmazza majd a kisebbségi szervezeteket hátrányosan érintő, módosított romániai választási törvény előírásait, az egyházi ingatlanrestitúció akadozását, ugyanakkor helyzetképet ad a nemzeti kisebbségek, az emberi jogok, valamint a sajtószabadság szavatolásának romániai hiányosságairól. A polgári alakulat célja, hogy az EU intézményei figyelembe vegyék a dokumentumba foglalt javaslatokat Románia csatlakozási tárgyalásai során.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha