Csak a felét termeljük meg az EU-átlagnak

Az új tagállamok belépésével az unió területén élő lakosság lélekszáma egyik napról a másikra mintegy 74 millió fővel (csaknem 20 százalékkal), 455 millió főre nő, s több mint 160 millióval nagyobb lesz, mint az Egyesült Államok népessége. A GDP viszont csak 4,8 százalékkal lesz több.

MTI
2004. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belépő országok sorában a lakosság lélekszáma alapján Magyarországnál csak Lengyelország nagyobb, s a csehországival nagyjából azonos népességével hazánk jelentős súlyt képvisel. A tíz új tagállam minden hetedik állampolgára magyar lesz, ám a kibővített unióban minden magyarra ötven jut más nemzet fiaiból.
Miközben a kibővített EU-ban a népesség száma 20 százalékkal bővül, az összesen előállított nemzeti össztermék (GDP) csak 4,8 százalékkal lesz több. Ez azt jelenti, hogy a kibővített közösség GDP-jének több mint 95 százalékát az eddigi 15 országban termelik meg, s a jóval kisebb népességű Egyesült Államokban még mindig bő 15 százalékkal nagyobb GDP jön létre, mint a kibővített unióban – ezt mutatja az Eurostat 2002-es adatokra épülő összegzése.
Magyarország a csatlakozásával mindössze 0,7 százalékkal járul hozzá a 25 tagállam együttes nemzeti össztermékéhez. Ez annyit jelent, hogy az unióban termelt minden 142-143 euróból csupán egyetlen keletkezik hazánkban. A bővítés következtében az egy főre jutó GDP átlagosan 9 százalékkal lesz kevesebb, mint a 15 tagú unióban. Az egy főre jutó GDP Magyarországon alig több mint fele (53 százaléka) a tizenötök átlagának. A GDP-hez való szerény magyar hozzájárulásnak persze statisztikailag tetten érhető okai vannak. Magyarországon egy munkavállaló csupán 32,7 százaléknyi értéket állít elő a kibővített unió átlagához képest, s csupán 29,5 százalékát annak, mint amennyit a jelenlegi tagországok munkavállalói átlagosan megtermelnek.
Az eddigi 15 tagállamban 5,8-szor annyiba kerül a munkaerő, mint nálunk, azaz a munkaórára eső átlagos bérköltség Magyarországon durván 17 százaléka csupán a „nyugatinak”.
A statisztikák szerint Magyarországon még mindig nem éri el az uniós átlagot a felsőfokú képzettségűek aránya a 25–64 éves korosztályban. Míg Magyarországon a 25 éven felüli munkaképes korú lakosság 14 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel, ez az arány 20 százalék felett van mind a jelenlegi, mind a kibővített unióban. A kutatás-fejlesztés terén jelentős a lemaradásunk. Az Eurostat adatai szerint Magyarország a nemzeti össztermék 0,95 százalékát fordítja K+F kiadásokra, s ez csak fele a kibővített EU átlagának, amely alig valamit csökken az új tagok felvételével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.