Csak ígéret volt a zöldek ombudsmanja?

A politika és a hatóságok öszszejátszása miatt szinte minden környezetkárosító tevékenységre engedélyt kapnak a beruházók Magyarországon – közölte Lányi András író, a Védegylet munkatársa. A szervezet többek között ezért kezdeményezte a jövő nemzedékek ombudsmanja intézményének létrehozását. Az erről szóló javaslatot azonban több mint egy éve nem tűzték napirendjükre az illetékes parlamenti bizottságok.

2004. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan halad annak a szakértői bizottságnak a felállítása, amelynek a zengői lokátorberuházás értékelése lenne a feladata, ezért feltételezhető, hogy a valódi szándék nem az alternatív megoldások keresése, hanem a közfigyelem elhallgattatása – közölte tegnap Kajner Péter, a Védegylet munkatársa.
A szervezet nehezményezi azt is, hogy közel egy éve nem veszik napirendjükre a parlament illetékes bizottságai azt a javaslatot, amely a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának jogállásáról szóló törvény megalkotását kezdeményezi. Mint ismert, a Védegylet 2000 májusában tett javaslatot az új ombudsmanról, mert szerintük a demokrácia alapelvével ellenkezik, hogy az utánunk jövő generációk érdekei semmilyen módon nem jutnak képviselethez. Az Alkotmánybíróság volt elnöke, Sólyom László által kidolgozott törvényjavaslat szerint a környezetvédelem szószólója a döntéshozatali folyamatok során képviselheti az eljövendő nemzedékek érdekeit, és ellenőrizheti, hogy azok ne sérüljenek. Szili Katalin és Hegyi Gyula egyéni képviselői indítványként 2001 tavaszán ugyan benyújtotta a szervezet javaslatát, de akkor elutasították.
Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője elmondta: a két képviselő 2002 júniusában ismét beterjesztette a törvénytervezetet, de az hiába hever az Országgyűlés bizottságai előtt, 2002 novembere óta nem történt semmilyen előrelépés az ügyben. A törvénytervezet iránti közöny láttán a Védegylet úgy döntött, hogy a javaslatban körvonalazott szószóló feladatait civil szervezetek hálózataként látja el.
Lányi András, a szervezet munkatársa azonban bejelentette: a hatóságok és a mindenkori politika összejátszása miatt nem sok eredményt sikerült elérniük konkrét ügyekben, a Káli-medencében például tovább folytatják a környezetpusztító ásványvíz-kitermelést, a Jókai téren a tiltakozások ellenére mélygarázs épülhet, a szervezet törvényjavaslataival pedig nem foglalkoznak a döntéshozók. Csak néhány esetben sikerült befolyásolni a politikát, például a helyiekkel karöltve megakadályozták a zengői lokátorépítést, és a budai alsó rakpart kiszélesítésének tervét is módosította a főváros.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.