Nem sikerült felkészíteni a hordozórakétát a szélviszonyokra, ezért hétfőről helyi idő szerint tegnap délutánra halasztották annak az űrszondának az indítását, amely Albert Einstein relativitáselméletét hivatott igazolni – adta hírül a BBC. Az amerikai űrügynökség (NASA) negyven éve tartó, 700 millió dolláros költségvetésű kísérletének mostani, befejező szakaszával végre fény derülhet arra, hogy eltorzítja-e, és ha igen, mennyire a Föld tömege a téridő szerkezetét. Az einsteini tétel igazolásához vagy cáfolatához igen pontosan kellett kiszámolni a Gravity Probe B szondát hordozó rakéta startjának időpontját, máskülönben a szerkezet mozgását nem lehet a viszonyítási pontul szolgáló távoli csillaghoz igazítani, így a mérések téves eredményt hozhatnak.
A hétfői gondok után az új időpont magyar idő szerint tegnap 17 óra 57 perc volt, a Boeing Delta 2-es hordozórakétát a tervek szerint ekkor indították a világűrbe a kaliforniai Vadenberg támaszpontról. A végleges pályáján a Föld fölött 640 kilométerrel keringő Gravity Probe B négy giroszkópot, azaz kvarcból készült, apró méretű, vákuumba zárt golyót visz magával. Ezek a – földi körülmények között előállítható legkerekebb – gömbök a kísérletek pontossága kedvéért abszolút nulla fokra hűtve keringenek majd tengelyükkel a távoli csillag felé fordulva az elkövetkezendő két évben. Ha a giroszkópok forgási tengelye elmozdul, az a NASA tudósai szerint azt jelzi majd, hogy Einsteinnek igaza volt, azaz a Föld tömege valóban megváltoztatja a tér-idő szerkezetét.
Az Opportunity egy, az Antarktiszon 1979-ben felfedezett meteorithoz megtévesztésig hasonló kőzetet talált a Marson – adta hírül a National Geographic. A földi leletről összetétele alapján már megállapították, hogy a Marsról származhat, de a vörös bolygón most találtak először olyan ásványt, amelyik alátámasztja ezt az álláspontot.

Gázolás miatt állt le a közlekedés Sárospataknál