Hiányoznak azok a kormányrendeletek és intézkedések, amelyek a magyarországi hulladék mennyiségének csökkentését segítenék elő, pedig az Európai Unió ezt helyezi az első helyre a tagállamokkal szemben támasztott követelmények közül – jelentette ki Illés Zoltán fideszes képviselő.
A politikus hangsúlyozta: két-három éven belül a kormánynak be kell vezetnie a teljes körű szelektív hulladékgyűjtést és meg kell oldani az újrahasznosítást is, különben végzáradék lép életbe Magyarországgal szemben, és visszavonják a támogatásokat – emelte ki a képviselő. Illés szerint az állam 15 milliárd forint ráfordítással megoldhatná a szelektív hulladékgyűjtést az országban, ezzel szemben azonban óriási regionális hulladéklerakók épülnek, mert a csomagoló- és élelmiszer-ipari lobbi nyomást gyakorol a döntéshozókra. Úgy véli, ezért nem született meg a betétdíjrendelet és a termékdíj bevezetéséről szóló jogszabály sem.
Kiss Zoltán, a környezetvédelmi tárca politikai államtitkára minderre úgy reagált: májusban tárgyalja a kormány azt az előterjesztést, amely alapján az önkormányzatokat kötelezhetnék a lakossági szelektív hulladékgyűjtő edények biztosítására. Véleménye szerint hoszszú folyamat a teljes körű gyűjtés bevezetése, mert egy-egy szemetesautó átalakítása 2,5 millió forintba kerül, és ezek egyelőre nem tudnak hová szállítani, hiszen az ország-ban kevés a regionális hulladékkezelő. Az államtitkár elismerte, hogy ezek építése jobban halad, mint a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése, de szerinte az újonnan létesítendő negyven lerakó az EU-átlaghoz hasonlóan már csak a szemétnek azt a 25 százalékát fogadja majd be, amelyet nem lehet újrahasznosítani. Kiss Zoltán szerint is nagy nyomás nehezedik a minisztériumokra, mert vélt vagy valós gazdasági érdekeket sérthet, hogy a csomagolóanyagokra termékdíjat és betétdíjat vezetnének be, amelyet 2005. január elsejére tervez a kormány. Az államtitkár megerősítette, ha 2010-ig nem sikerül elérni, hogy a szemétnek legfeljebb 25 százalékát kelljen lerakóba elhelyezni, akkor büntetésre és a támogatások megvonására számíthat Magyarország, de szerinte a derogációs határidőkre minden elvárást teljesíthetünk majd.

Itt a bizonyíték: döbbenetes hasonlóságok vannak Gyurcsány és a Tisza Párt őszödi beszéde közt