Érthetetlennek minősítette Szekér Gyula jogi képviselője Garamvölgyi Lászlónak, az ORFK kommunikációs igazgatójának azt a lapunknak is elmondott állítását, hogy védence visszavonta gyanúsítotti vallomását. Ismert: Gyuszi taxist háromszor hallgatták ki tanúként a rendőrségen – ezekről jegyzőkönyv is készült –, majd pénzmosásban való bűnrészességgel gyanúsították meg. – Szekér Gyula azonban nem tett vallomást gyanúsítottként, és arról sem nyilatkozott, hogy fenntartja-e tanúként tett vallomását – jelentette ki a jogász. Végh Tibor leszögezte: nem volt mit visszavonnia Kulcsár Attila állandó sofőrjének. Hozzátette: egy bírósági eljárás során a bíróság mérlegelésén múlik, hogy bizonyítékként értékeli-e a terhelt korábbi tanúvallomását, ennek ugyanakkor a védő szerint csekély súlya van az egyéb rendelkezésre álló bizonyítékok sorában.
– A továbbiakban nem kommentálom a Magyar Nemzet Szekér Gyula vallomása kapcsán feltett kérdéseit, mivel már nyilatkoztam az ügyben – jelentette ki tegnap lapunk megkeresésére Garamvölgyi László. Hangsúlyozta: nem feladata, hogy mindenféle ügyvéd nyilatkozatára reagáljon.
Minden állampolgárnak kötelessége tanúvallomást tennie, ha a hatóságoktól erre vonatkozó idézést kap – nyilatkozta lapunknak Futó Barnabás ügyvéd. Ennek során a tanúnak igazat kell mondania, különben hamis tanúzás vagy a hatóság félrevezetése miatt felelősségre vonhatják – közölte a jogász. Hozzátette: gyanúsítotti kihallgatása során azonban a terheltnek nem kötelessége igazat mondania.
*
Tanúvallomást visszavonni csak különleges indokkal (például arra hivatkozva, hogy a tanú nem volt öntudatánál) lehet, az ügyészség, illetve a bíróság a rendelkezésre álló egyéb bizonyítékok alapján viszont úgy is dönthet, hogy a visszavont nyilatkozatot fogadja el hitelesnek – tudtuk meg a jogásztól.
A Szekér Gyula által tanúként elmondottak valóságtartalmát alátámasztja Baja Ferenc (MSZP) Nap-keltének adott interjúja is, amelyben korrektnek tartotta a Magyar Nemzet szombati cikkét az ügyről. A Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára elismerte, hogy kapott papírokat Kulcsár Attilától. A politikus megismételte korábbi nyilatkozatait, miszerint a K&H Bank Rt. volt ügyvezető igazgatója különféle ajánlatokkal megkereste, de ezeknek nem lett semmilyen szerződéses vagy üzleti következményük.
Mint azt korábban megírtuk, Szekér a rendőrségen közölte, hogy pénzt vitt Medgyessy nagyváradi barátjának, Alexandru Mudurának és fiának, Mudura Sándornak. Értesüléseink szerint a taxis elmondta: nagyon sokszor adott át pénzt Forró Tamás exriporternek, aki műkincsekkel is üzletelt Kulcsár Attilával. A sofőr Kulcsár társaságában két alkalommal is 150 millió forintot szállított Kelemen Lászlónak, a jegybank egykori felügyelőbizottsági elnökének, illetve Mészáros Jánosnak (nem azonos a Britton ügyvezetőjével), akik szintén együtt érkeztek pénzátvételre. A pénzt maga Kulcsár számolta át géppel, mert mint Szekérnek elmondta: olyan fontos helyre megy, hogy véletlenül sem szabad tévednie. Milliós összegek kerültek a taxison keresztül mások mellett Kodela Lászlóhoz, a Miniszterelnöki Hivatal volt államtitkárához, Karl Imre volt MSZP-s honatyához és Endrényi Évához, Kovács László szocialista pártelnök hölgyismerőséhez.
Változó idők