Folyamatosan dráguló acél

Dénes Zoltán
2004. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 70 százalékkal növekedett bizonyos acéltermékek ára az utóbbi három hónapban. Vekerdi Sándor, a különböző acéltermékek nagykereskedelmi forgalmazásával foglalkozó Budafer Rt. elnök- vezérigazgatójának elmondása szerint az év első három hónapjában a zártszelvények ára 32 százalékkal, a betonacél és síkháló ára több mint 70 százalékkal, a hengerelt idomacélé 65 százalékkal, a lemeztermékek ára pedig 57 százalékkal emelkedett. A Magyar Acél- és Fémkereskedők Egyesületének (MAFE) elnöke, Sefer Stevan lapunknak nyilatkozva elmondta: az ilyen tempójú árnövekedés tavaly decemberben kezdődött és januárban indult be teljes erővel.
A kilencvenes évek eleje óta nem tapasztalt áremelkedésnek több oka van. Sefer Stevan elmondása szerint legalább négy fontosabb tényező alakította a kereslet növekedését, amely befolyásolta az árak alakulását. Először is nagyon erős keresletnövekedés állt be Kínában, ahol ugyanakkor a kiépítés alatt lévő kínai acéltermelés még nem lépett be a piacra. Ugyancsak fontos tényező az arányaiban nem magas konjunkturális élénkülés, mely jellemzőbb volt az Amerikai Egyesült Államokra, de tetten érhető az unió tagországaiban is. Ezzel együtt felhívta a figyelmet, hogy a konjunkturális élénkülés és az acéltermékek kereslete közötti arány nem lineáris. A GDP 0,1 százalékos növekedésével az acélszükséglet ennek két- vagy háromszorosával is növekszik. Fontos tényezője még az acéltermékek ára emelkedésének, hogy a nyersanyagok ára, illetve a szállítási költségek is markánsan növekedtek. Többek között a fenti okoknak is köszönhetően az összes alap acéltermék ára 30–70 százalékkal növekedett. A MAFE elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a luxemburgi székhelyű Arcerol, mely az acélipar globális szereplője, az árak további két számjegyű növekedésére számít az év harmadig negyedévében.
Azon feltevésünkre, hogy a kereslet növekedése esetleg megmenthette volna a diósgyőri acélgyárat, a MAFE elnöke elmondta: a kereslet és az ár az egyik oldal, az alapanyag ára a másik. Sefer véleménye szerint a mai technológiai és beszerzési lehetőségeivel a Borsodi Nemesacél Acélgyártó Kft. nem életképes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.