Illés Zoltán bírálja a kormányt

Keményen bírálta Illés Zoltán (Fidesz) a Medgyessy-kormány dunai vízlépcsővel kapcsolatos politikáját. A képviselő a magyar és a szlovák környezetvédelmi miniszter keddi megbeszélését kedélyes csevegésnek minősítette.

Soós Viktória
2004. 04. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illés Zoltán emlékeztetett arra a hágai döntésre, amely kimondta, Szlovákia jogtalanul terelte el a Dunát, és hogy mind a két félnek prioritásként kell kezelnie az élővilág védelmét. A Duna elterelése óta a Szigetköz és a Csallóköz az átlagos vízhozam 17 százalékát kapja, ami nem biztosítja az élővilág fennmaradását. Az EU-szakértők korábbi felmérése szerint hazánknak az elterelt víz minimum 65 százalékát kell visszakapnia.
A magyar és a szlovák környezetvédelmi miniszter keddi egyeztetését Illés kedélyes csevegésnek minősítette. Hozzátette: természetes, hogy a szlovákok nem akarják viszszaadni a jogtalanul elterelt vizünket, mert ők abból nyerik a villamos energiát. Védekezésképp Magyarországot vonják felelősségre, hogy miért nem akar vízlépcsőt építeni, és ezzel megfeledkeznek a ’97-es hágai döntésről, amely szerint a természetvédelmet kell fő csapásiránynak tekinteni. A politikus felszólította a kormányt, hozza nyilvánosságra, milyen célokért folytat tárgyalásokat, és mi a pontos koncepciójuk, ha létezik ilyen egyáltalán. Elmondta: megoldás lehet, ha hazánk eltekint a jogos kártérítéstől, ha a víz legalább 65 százalékát viszszaadná Szlovákia, amellyel a szomszédos ország is csak nyerne, mert ha az EU-bíróság elítéli, komoly kohéziós pénzektől eshet el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.