Irak: nem támadnak spanyol katonákra

Máris megmutatkozik az Irakból történő spanyol csapatkivonás hivatalos bejelentésének hatása. A spanyol katonák elleni támadások beszüntetésére hívta fel híveit Muktada asz-Szadr iraki síita elöljáró. Asz-Szadr felhívásáról egyik közeli munkatársa számolt be hétfőn újságíróknak.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzátette, hogy katonáik életének megóvása érdekében a spanyol példa követésére szólítják fel a többi országot is, amely katonákat küldött az Irakot megszálló, amerikai vezetésű nemzetközi koalíció kötelékébe. A spanyol katonák hazahívását José Luís Rodríguez Zapatero újdonsült spanyol kormányfő jelentette be vasárnap. Zapatero szocialista pártja márciusi választási győzelme előtt és azt követően is ígéretet tett arra, hogy kivonják Irakból a spanyol csapatokat, ha június 30-ig az ENSZ nem veszi át az országban a politikai ellenőrzést és a katonai irányítást.
Az amerikai elnök öt percen keresztül beszélt Zapateróval a kivonásról. Bush fontosnak nevezte, hogy a spanyol kormány a jövőben gondosan mérlegelje lépéseit, hogy ne adjon okot hamis örömérzetre a terroristáknak és a szabadság ellenségeinek Irakban.
Közben a szunnita Fallúdzsában az amerikai megszállók megállapodtak a feszültség csökkentéséről a városi vezetőkkel. A megegyezés szerint a jövőben közösen járőröznek az amerikaiak a helyi rendfenntartókkal.
*
Feltételül azt szabnák, hogy az arab országból távozzanak a jelenlegi megszálló csapatok. Ezeket válthatná fel elképzelésük szerint a muzulmán országok és a jelenlegi megszállásban részt nem vevő államok katonáiból álló békefenntartó erő. Asz-Szadr munkatársa ez utóbbiak közül Oroszországot, Franciaországot és Németországot név szerint is említette. A szövetségesek ellen lázadást szító radikális síita elöljáró eddig ellenezte, hogy az ENSZ bármiféle szerepet vállaljon Irakban, mert úgy vélte, a világszervezet „nem őszinte”, és a megszálló erők utasításainak engedelmeskedik.
Ausztrália – amely az Egyesült Államokat feltétlenül támogató koalíció tagja – elítélte a kivonulást. John Howard miniszterelnök sajnálatos és rossz lépésnek nevezte a spanyol csapatok mielőbbi iraki kivonásáról hozott madridi döntést. A miniszterelnök szerint ez nem a békefolyamatot, hanem a felkeléseket fogja bátorítani, ami újabb vérontással jár majd.
Közben az amerikaiak bejelentették, hogy csökkentik az iraki Nedzsef körül felsorakoztatott erőik létszámát, és készek várakozni, mielőtt harcba szállnának Muktada asz-Szadr iraki síita elöljáró fegyveresei ellen. Dana Pittard ezredes, az ott állomásozó két és fél ezres amerikai egység parancsnoka közölte, hogy az irányítása alatt álló erőket a napokban kivonják, s a helyükre más, csaknem kétezer fős egységet vezényelnek. Korábban az amerikai hadsereg azt mondta, a Nedzsefben bujkáló asz-Szadr elfogását és megölését tervezi, illetve meg akarja semmisíteni a síita elöljáró irányítása alatt álló fegyveres milíciát. Jelenleg tárgyalások folynak a konfliktus rendezéséért.
Maga Paul Bremer ideiglenes kormányzó nem mutatkozik túl optimistának. Az iraki erők önmagukban nem lesznek képesek megfékezni a belső fegyveres megmozdulások jelentette fenyegetést, miután az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció június 30-án átadja a hatalmat a helyi vezetőknek – vélte vasárnapi közleményében. A Bagdadban kiadott dokumentumban Bremer az előző két hétben megemelkedett erőszakkal és a szaporodó emberrablásokkal illusztrálta az országot sújtó veszélyeket.
Az amerikai veszteségek kezdenek riasztó méreteket ölteni: áprilisban eddig már száz katona vesztette életét Irakban, több mint a rezsimet megdöntő háború idején.

Továbbiak a 10. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.