Kényszervállalkozások: két hónap a rendezésre

Nem készülnek el határidőre a színlelt munkaszerződések megszüntetését előíró törvény módosításai. A tárcáknak még két hónapjuk van arra, hogy bizonyos szakmákat kiemeljenek a kényszervállalkozói körből, de ez az idő kevés lesz a változtatásokra.

Erdősi Csaba
2004. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kaotikus helyzetet teremtett az adókról és a járulékokról szóló törvény tavalyi megváltoztatása. A rendelkezés kimondja, hogy az a munkaadó, aki június 30-áig átjelenti a színlelt munkaszerződéssel felvett, számla ellenében fizetett alkalmazottait, és erről jelentést is küld az adóhivatalnak, mentesül a büntetés alól. Aki nem tartja be a járulékfizetési morál javítására hozott intézkedést, adó- és munkaügyi ellenőrzésekre, illetve ezek nyomán pénzbüntetésre számíthat – noha egyelőre nem világos, ki számít színlelt szerződéssel alkalmazott kényszervállalkozónak, és ki nem.
Ha a törvény betűjét nézzük, mindenki kényszervállalkozó, aki olyan munkát végez, amit alkalmazottként is megtehetne. Hogy a valóság a törvénynél jóval bonyolultabb, azt jól mutatja, hogy az érintettek felzúdulására Burány Sándor munkaügyi miniszter bejelentette: nem tekinti kényszervállalkozóknak a művészeket, a sportolókat és a biztonsági őröket, lévén ezek speciális tevékenységet végeznek, melyek esetében a számlázás általános gyakorlattá vált.
A jogalkotók törvénymódosítással tisztáznák a helyzetet, csakhogy ez a munkaügyi tárca tájékoztatása szerint nem készül el június 30-ig. A művészek és a biztonsági őrök helyzetét rendező koncepción dolgoznak, az újságírók foglalkoztatásával kapcsolatos változtatásokat azonban még nem tárgyalták érdemben.
A lapunknak nyilatkozó szakértők úgy vélik, hogy a munkaügyi ellenőrzéseket az adóhivatalban és a minisztériumokban kellene kezdeni, a költségvetési intézmények ugyanis a megszorítások és a létszámstop miatt előszeretettel alkalmaznak kétes jogviszonyú munkavállalókat olyan feladat elvégzésére, amelyet mások alkalmazottként végeznek ugyanabban az irodában. A Magyar Nemzet értesülései szerint például a Belügyminisztérium több száz embert foglalkoztat határozott idejű, majd rendre meghosszabbított megbízási szerződéssel. Név nélkül nyilatkozó informátorunk, aki a gépjármű-nyilvántartási osztályon adatrögzítőként dolgozik, állítja: ő és társai többsége egy majdani köztisztviselői állás reményében ment bele a munkavállalók számára jóval bizonytalanabb szerződés aláírásába.



Részmunkaidős osztrákok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.