A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa az elmúlt hetekben kétszer is kamatot vágott – 2004. március 23-án és április 6-án összesen 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamat mértékét – a nagy állományú hitelintézetek a jelek szerint ezt a lépést nem kapkodják el. A héten az OTP Bank Rt. csökkentette a forintmegtakarítások után fizetett kamatait – 2004. május 1-jei hatállyal –, míg értesüléseink szerint a K&H árazási testülete a jövő héten dönt erről a kérdésről. Eközben a kisebb pénzintézetek változatlanul magas hozammal hirdetik meg konstrukcióikat.
Az OTP egyébként 25–50 bázisponttal csökkenti a lakossági forintmegtakarítások után fizetett kamatait – tájékoztatta az MTI-t a bank. A kamatcsökkentés differenciáltan, a lekötési időtől és a lekötött összegtől függ majd – fűzték hozzá a hitelintézetnél. Lantos Csaba vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy az OTP Bank eszköz-forrás bizottsága a döntés meghozatala előtt értékelte a pénzpiacon kialakult helyzetet és a várható tendenciákat. A testület a jegybanki alapkamat csökkentése nyomán a későbbiekben áttekinti a lakossági hitelek és vállalati betét- és hitelkamatok körét is – hangsúlyozta Lantos. Úgy tudjuk, a K&H illetékes testülete az OTP fenti döntéséhez hasonló mértékű kamatcsökkentésre készül a lakossági betétek vonatkozásában.
Egyébként azért érzékeny kérdés a betéti kamatok alakítása, mert a bankok többsége attól tart, hogy a bejelentett csökkentések hírére az utóbbi hónapokban összegyűjtött betétek a kamatokat utolsóként mérséklő pénzintézetekhez „vándorolnak”. Ezt pedig senki nem látná szívesen akkor, amikor a lakossági hitelezés erősítésére törekednek, s hozzá minél több forrást szeretnének gyűjteni. A banki betétszámlák az utóbbi három-négy hónapban szépen gyarapodtak, de a pénzintézetek egyhangú állítása szerint ebben nagy szerepet játszott a kétszámjegyű, 11-12 százalékot súroló kamatszint.

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó