Névsorral tisztelegtek

A magyarországi holokauszt hatvanadik évfordulója alkalmából Pécsett Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke mondott beszédet az egykori Lakits laktanya istállója előtti megemlékezésen, míg a Tudományos Akadémia nemzetközi konferenciáján a magyarországi cigányholokausztról tárgyaltak a kutatók. A Páva utcai emlékhelyen a zsidó áldozatok névsorát olvasták föl.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen szörnyűségeket még egyszer nem produkálhat a történelem, soha többé holokausztot, soha többé népirtást! – jelentette ki tegnap Szili Katalin a pécsi holokausztmegemlékezésen. A Lakits laktanya istállója a dél-dunántúli zsidóság deportálás előtti utolsó szálláshelye volt, innen 1944 júliusában mintegy hatezer zsidót hurcoltak el, közülük a fasizmus bukása után csak néhány százan térhettek haza. A házelnök hangoztatta: az embereknek maguk mögött kell hagyniuk a XX. század valamennyi szenvedését, ugyanakkor emlékezni is szükséges, hiszen ez segít a múlt feldolgozásában, a jövőbeni béke megteremtésében.
A Magyar Tudományos Akadémián szombaton A holokauszt Magyarországon – 60 év után európai perspektívában címmel nemzetközi holokausztkonferenciát tartottak, amelyen Michael Zimmermann, a bochumi Ruhr Universität professzora kijelentette: legkevesebb százezer áldozata volt a cigányholokausztnak Európában. Kifejtette: a nácik a zsidókhoz hasonlóan a romákat is megsemmisítendő egységes faji csoportként kezelték, az árja nép fő ellensége azonban nem a cigányság, hanem a gonosz fogalmával megbélyegzett zsidóság volt. Bársony János, a Roma Polgárjogi Alapítvány kisebbségkutatója elmondta: a cigányholokauszt Magyarországon ötszáznyolcvan települést érintett, főleg az északi és keleti országrészben zajlottak helyi kezdeményezésű cigányüldözések; több tízezerre tehető azoknak a romáknak a száma, akiket lezárt, gettó jellegű „munkatáborokban” tartottak fogva.
Budapesten, a Páva utcai emlékhelyen a zsidó áldozatok névsorát neves közéleti személyiségek – köztük Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek – olvasták föl.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.