Ilyen szörnyűségeket még egyszer nem produkálhat a történelem, soha többé holokausztot, soha többé népirtást! – jelentette ki tegnap Szili Katalin a pécsi holokausztmegemlékezésen. A Lakits laktanya istállója a dél-dunántúli zsidóság deportálás előtti utolsó szálláshelye volt, innen 1944 júliusában mintegy hatezer zsidót hurcoltak el, közülük a fasizmus bukása után csak néhány százan térhettek haza. A házelnök hangoztatta: az embereknek maguk mögött kell hagyniuk a XX. század valamennyi szenvedését, ugyanakkor emlékezni is szükséges, hiszen ez segít a múlt feldolgozásában, a jövőbeni béke megteremtésében.
A Magyar Tudományos Akadémián szombaton A holokauszt Magyarországon – 60 év után európai perspektívában címmel nemzetközi holokausztkonferenciát tartottak, amelyen Michael Zimmermann, a bochumi Ruhr Universität professzora kijelentette: legkevesebb százezer áldozata volt a cigányholokausztnak Európában. Kifejtette: a nácik a zsidókhoz hasonlóan a romákat is megsemmisítendő egységes faji csoportként kezelték, az árja nép fő ellensége azonban nem a cigányság, hanem a gonosz fogalmával megbélyegzett zsidóság volt. Bársony János, a Roma Polgárjogi Alapítvány kisebbségkutatója elmondta: a cigányholokauszt Magyarországon ötszáznyolcvan települést érintett, főleg az északi és keleti országrészben zajlottak helyi kezdeményezésű cigányüldözések; több tízezerre tehető azoknak a romáknak a száma, akiket lezárt, gettó jellegű „munkatáborokban” tartottak fogva.
Budapesten, a Páva utcai emlékhelyen a zsidó áldozatok névsorát neves közéleti személyiségek – köztük Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek – olvasták föl.

Diónyi jégeső, felhőszakadás és drasztikus lehűlés várható