Az előirányzottnál többet költöttek a költségvetési szervek, és hozzávetőleg 200 milliárd forintot államadósság-szolgálatra kellett kifizetni: többek között ennek az eredménye, hogy az államháztartás hiánya március végére elérte a 434 milliárd forintot – derül ki a Pénzügyminisztérium legfrissebb tájékoztatójából. A deficit mértéke nemcsak hogy meghaladja a pénzügyi tárca előrejelzésében szereplő mértéket, de az előző évek azonos időszakának hiányaihoz viszonyítva is kiugróan magasnak számít. Az első három havi költekezés egyébként az éves előirányzat több mint 36 százalékát jelenti.
Terták Elemér, a pénzügyi tárca közigazgatási államtitkára a minisztérium tegnapi tájékoztatóján hangsúlyozta: az első negyedévi tendenciák alapján óvatos optimizmussal mondható el, hogy tartható lesz az idei évre vonatkozó, 4,6 százalékos államháztartási hiány. Az államtitkár elismerte, hogy a Reuters hírügynökség értesülése a külföldi forrásbevonásról igaz: az állam előreláthatólag június elejéig kívánja felvenni a japán jenben meghatározott összeget.
Mint ismeretes, az éves finanszírozási tervben összesen hárommilliárd euró külföldi forrásbevonás szerepel, ebből egymilliárd eurót a kormány már felvett, a második egymilliárd euró felét fontban, míg a fennmaradó részt várhatóan szamurájkötvény formájában kívánják felvenni a japán piacon. A harmadik egymilliárd eurós bevonásról a következő hónapokban születik meg a döntés.
A jelentős hiányhoz hozzájárult, hogy a pénzügyi tárca beszámolója szerint a vártnál kevesebb lett az adózók személyi jövedelemadó-befizetése, és a kincstári vagyonnal kapcsolatos bevételek esetében a márciusra prognosztizált 12 milliárdos befizetésnek is csak a töredéke valósult meg. Az ÁPV Rt. osztalékbefizetési kötelezettsége a hivatalos indokolás szerint azért késik, mert a vagyonkezelő vállalatainál még nem fejeződtek be a közgyűlések. A finanszírozás szempontjából szintén hátrányos, hogy a központi költségvetés forint- és devizaadóssága az előző három hónap alatt majdnem négyszázmilliárd forinttal emelkedett meg: a devizaadósság 112 milliárd forinttal, míg a forintadósság több mint 285 milliárd forinttal lett több. Az adósságállomány jelenleg eléri a 10 985 milliárd forintot.

Itt a bizonyíték: döbbenetes hasonlóságok vannak Gyurcsány és a Tisza Párt őszödi beszéde közt