Nőttek az árak márciusban

Folytatódik a fogyasztói árak emelkedése: a KSH tegnapi adatai szerint márciusban 6,7 százalékos volt az éves infláció. Legnagyobb mértékben a lakásfenntartás költségei emelkedtek, az elektromos energia 22, a vezetékes gáz 19, a csatornadíj szintén 19 százalékkal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt.

2004. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is gyors hazánkban a pénzromlás üteme a tavalyi évhez képest: a fogyasztói árak az idén márciusban fél százalékkal nőttek az előző hónaphoz és 6,7 százalékkal a 2003. márciusihoz képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett adatsorából.
Az idei év első három hónapjában az árak 3,9 százalékkal nőttek, a drágulás kétötödét az áfa és a jövedékiadó-emelések okozták. A kormány év elején tett kijelentéseivel ellentétben a statisztikai hivatal jelentéséből kitetszik, hogy az inflációt jelentős mértékben a lakásfenntartás költségei emelték meg: az elektromos energia 22, a vezetékes gáz 19, a távfűtés 13, a társasházi közös költség és a szemétszállítás pedig 15 százalékkal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt, de a vízdíj is az átlagos inflációt meghaladóan, tizenegy százalékkal lett drágább.
Egy év alatt a helyi tömegközlekedés árai 16, az oktatási szolgáltatásoké 14, a kábeltelevízióké 13 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerekért átlagosan 5,7 százalékkal kell többet fizetni, ugyanakkor az alapélelmiszernek számító liszt 38, míg a kenyér és a péksütemények 18 százalékkal kerülnek többe. A KSH adatai szerint a dohányáruknál fokozatosan megjelentek a januári jövedékiadó-emelést tükröző magasabb árak, így a cigaretták 15 százalékkal drágábbak az egy évvel ezelőtti árakhoz képest. Kiugróan magas a gyógyszerek és a gyógyáruk térítési díjainak emelkedése is: az árak éves viszonylatban átlagosan 19 százalékkal lettek magasabbak.
Elemzők az infláció további emelkedését jósolják a következő hónapokra.
Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője úgy véli, hogy az infláció várhatóan május–júniusban tetőzik 7,5 százalék körüli szinten, majd az év végére hat százalék környékére mérséklődik.
Varga Lóránt, az Inter-Európa Bank elemzője hangsúlyozta: a fogyasztói árindex alakulásában az az előre jelzett tendencia érvényesült, miszerint a havi árnövekedés mértéke csökkenni fog az év során. Az elemző éves szinten 6,9 százalékos pénzromlást prognosztizál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.