Ostromgyűrű Fallúdzsa körül

Az Egyesült Államok kész akár katonai erővel is kiszabadítani az Irakban elrabolt külföldieket, ha ehhez előzetesen beleegyezését adja az illető országa. Eközben humanitárius katasztrófa fenyeget az amerikai ostromgyűrűbe fogott szunnita városban, Fallúdzsában, míg a síiták szent helyén, Nedzsefben a Muktada asz-Szadr radikális hitszónok körül kialakult helyzet feszíti pattanásig a húrt.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte óráról órára változik a túszhelyzet Irakban. Tegnap egy dán üzletembert és egy amerikai állampolgárt raboltak el a dél-iraki Bászrában. Velük együtt jelenleg 20-25 külföldi polgári személyt tartanak fogva túszként iraki lázadók. Mindeközben szabadon engedtek egy olyan kínai túszt Irakban, akinek elrablása nem volt ismert. Kiszabadulásában oroszlánrésze volt a szunnita ulématanácsnak, amely korábban közreműködött annak a három japánnak a szabadon engedésében is, akik tegnap utaztak el Irakból. Szabadon távozhatott tegnap egy kanadai állampolgárságú segélydolgozó is, akit még április 8-án ejtettek foglyul Nedzsef környékén. Épségben kiszabadultak a vasárnap túszul ejtett cseh újságírók is. Ezalatt az Irakban túszul ejtett olasz állampolgárok fogvatartói állítólag azzal fenyegetőznek, hogy újabb kivégzéseket hajtanak végre.
Egy volt ausztrál túsz egy tegnapi interjúban közölte, hogy Fallúdzsa a humanitárius katasztrófa határán áll. Donna Mulhearnt és három másik külföldi segélyszervezeti dolgozót szerdán fogták el muzulmán fegyveresek, és húszórás fogság után elengedték őket. A fallúdzsai helyzetről elmondta, hogy a békés lakosság gyakorlatilag az amerikai megszállók túsza, az amerikaiak a városból kivezető utak eltorlaszolásával akadályozzák a menekülők evakuálását, közben állandóan lövik a város lakónegyedeit. Hírügynökségi beszámolók szerint az amerikai ostromgyűrűbe vont városban szórványos lövöldözés, majd tegnapra virradóra heves összecsapások szakították meg a tűzszünetet, és ezekben meghalt 15 iraki. Az amerikaiak péntekre virradóra tiltott fegyvereket, kazettás bombákat is bevetettek a város lakónegyedei ellen.
Teljesen elfogadhatatlannak tartja az iraki válság rendezéséhez támasztott egyik amerikai feltételt Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok – adta tudtul a közvetítőnek felkért iraki küldött egyik helyettese. Az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció egyebek között asz-Szadr fegyveres milíciájának feloszlatását és a fiatal hitszónok elfogását követeli. Hodajer Dzsaafar al-Hozai nem árulta el, melyik kikötésről van szó, de arra figyelmeztetett, hogy annak fenntartása akadályozhatja a tárgyalásokat. Közben az Irakot megszálló koalíció országai között nézeteltérések alakultak ki annak kapcsán, hogy az Egyesült Államok letartóztatná Muktada asz-Szadrt. Robert Strzelecki alezredes, az Irakban állomásozó lengyel katonai kontingens szóvivője már csütörtökön szemére vetette az amerikai katonai parancsnokságnak, hogy húzódozik az információk megosztásától és a Nedzsefben kialakult helyzet stabilizálására vonatkozó tervei feltárásától, noha a síiták szent városában a biztonság megóvásáért az ott állomásozó mintegy két és fél ezer lengyel katona a felelős. Az alezredes szerint a lengyel diplomácia úgy véli, hogy az asz-Szadr elfogását célzó kísérletek „katasztrófához vezetnek, mivel akkor minden síita vezető el fog fordulni a koalíciótól”.
Közben Tony Blair brit miniszterelnök Kofi Annan ENSZ-főtitkárral tartott csütörtök esti sajtóértekezletén annak a véleményének adott hangot, hogy a világszervezetnek alapvető szerepet kell játszania az iraki átmenet levezénylésében és az erőszak megfékezésében. Tony Blair tegnap Washingtonban George W. Bush amerikai elnökkel tárgyalt. A találkozó után a két politikus leszögezte, hogy az erőszak nem fogja eltántorítani őket, mivel a tét egyértelmű: Irak vagy szabad és demokratikus lesz, vagy pedig visszasüllyed a zsarnokságba és a terrorba. Bush közölte, hogy az iraki népnek tett ígérethez híven tartják magukat a szuverenitás helyreállításának kijelölt határidejéhez. Az ideiglenes koalíciós hatóság június 30-án megszűnik – hangoztatta.




Lincselő megszállók

Meglincselték Muktada asz-Szadr egyik hívét amerikai katonák – számolt be egy ausztrál hírportál. A fiatal síita vezető a megszállók által leginkább keresett irakiak egyike, akinek – élve vagy halva – történő elfogásától az amerikaiak a síiták indulatának lecsillapodását várják. A koalíciós erők azonban napról napra egyre súlyosabb nehézségekkel néznek szembe, amit a helyiekkel szemben alkalmazott egyre keményebb fellépés is jelez. Iraki rendőrségi források tegnap arról számoltak be, hogy asz-Szadr egyik hívét nemrégiben Kut város központjában amerikai katonák közúti ellenőrzésre hivatkozva megállították, majd agyonverték. Az ausztrál hírügynökség Mohamed Abdel Abasz rendőr hadnagyra hivatkozva azt írja, hogy az amerikaiak a jármű ellenőrzése során felszólították a Szalem Haszánként azonosított férfit, hogy azonnal távolítsa el asz-Szadr síita vezető kiragasztott képét gépkocsijáról. Mivel az iraki erre nem volt hajlandó, a megszálló katonák kirángatták kocsijából, s puskatussal agyonverték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.