Dominik Kocinger, a szlovák küldöttséget vezető kormánybiztos a távirati irodának adott nyilatkozatában megerősítette: a továbbiakban is szakértői munkacsoportok szintjén tárgyalnak, ugyanis az egyeztetések szüneteltetése előtt abban állapodtak meg, hogy a felek műszaki és jogi szakcsoportjai vizsgálják meg a hágai döntés végrehajtásához alkalmas megközelítéseket. Kocinger nem tagadta, Pozsony csak a szakértői egyeztetések sorozatának eredményétől teszi függővé, vajon a későbbiekben is ragaszkodni kíván-e a vízlépcső alsó duzzasztójának felépítéséhez. Ha Budapest egyszer majd „az alsó duzzasztásnál jobb megoldással áll elő, akkor nincs probléma. Egyelőre azonban ott még nem tartanak.”
A felek a hágai Nemzetközi Bíróság 1997-es döntését máig nem egyformán értelmezik. A nemzetközi bírói testület „konkrét receptet nem írt elő”, ezért a különböző szakmai csoportok hivatottak a konszenzushoz vezető szakszerű megoldás kutatására. A hágai határozat egyébként szó szerint tartalmazza, hogy hazánk nem kötelezhető az alsó gát felépítésére.
A tegnapi egyeztetés első szakaszában jelen volt Persányi Miklós magyar környezetvédelmi és vízügyi miniszter, valamint Miklós László, a szlovák környezetvédelmi tárca vezetője, akik jelenlétükkel a megállapodás szándékának kívántak nyomatékot adni. Persányi hangsúlyozta, Magyarország a leghatározottabban elzárkózik az alsó duzzasztó megépítésétől. A vízmegosztás kérdésében azonban mindenképpen ki kell küzdeni, hogy Magyarország nagyobb vízmennyiséghez jusson, ami az unió környezetvédelmi normarendszerén belül talán ígéretesebbnek látszik, mint eddig. Dominik Kocinger szerint Brüsszel azonban soha nem fogja elrendelni, hogy Pozsony mennyi vizet juttasson a szigetközi ágrendszerbe és a Duna régi medrébe.
Erdey György helyettes államtitkár, a vízlépcső kormánybiztosa e tekintetben nem bocsátkozott jóslatokba, ellenben elmondta: örül annak, hogy a szlovák delegációban „egyetértés mutatkozott” abban, hogy a szakértői munka során figyelmet szenteljenek az EU-csatlakozás után előálló helyzetnek. Alaposan megvizsgálják, „vajon a hágai ítéleten és az egyéb nemzetközi dokumentumokon túlmenően milyen új elemek jöhetnek szóba az Európai Unió vizekkel összefüggő, rendkívül gazdag és kényes normarendszerének közös értelmezése nyomán”.
Emlékezetes, hogy a tárgyalások két éven át azért szüneteltek, mert a Medgyessy-kormány a választások után menesztette Székely László dunai kormánybiztost, s utódját, Erdey Györgyöt csak a közelmúltban nevezték ki. Sokan bírálták a kabinet Bős-politikáját amiatt is, hogy Székely másik, a hágai Nemzetközi Bíróság előtt betöltött képviselői posztját arra a Prandler Árpádra bízták, aki 1997-ben Nemcsók János jobb kezeként vett részt a hágai döntést megkerülő szlovák– magyar egyezkedésben.
Koskovics Zoltán: Izgalmas napok következnek most Ukrajnában
