Pintér és Könnyű nagyban játszott

A brókerbotrányt vizsgáló országgyűlési bizottság elnöke szerint tudatos akció eredménye volt a K&H-ügy, amelyben több, az MSZP-hez köthető cég, magánszemély bukkant fel. Demeter Ervin (Fidesz) a bizottság jelentésének általa készített tervezetét ismertetve elmondta: feltételezni lehet az irányító személyét. Tóth Károly, a testület MSZP-s tagja közölte, a Demeter által elkészített dokumentumot csak módosító javaslatként lehet kezelni, mivel ő már korábban benyújtott egy tervezetet.

2004. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demeter Ervin szerint egyértelmű, hogy felelősség terheli a Magyar Fejlesztési Bankot, amely megteremtette az átmenetileg szabad pénzeszközt az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt.-nél, amelyet azután befektettek a K&H Equities Rt.-nél. Úgy véli, felelősség terheli az ÁAK Rt. és a Nemzeti Autópálya (NA) Rt. vezetését is, mert nem az elvárható gondossággal jártak el. Kijelentette, ugyancsak felelős a bank vezetése, valamint a bűncselekmény végrehajtói, és a kormány is, amely egy rendeletével megkönnyítette, hogy a bróker a tőzsdei ügyletekből származó pénzt ismeretlen bankszámlára utalhassa. Elmondta, az NA Rt. a pénzmozgást megelőzően áttért a földterületszerzés előfinanszírozására, és ez tette lehetővé, hogy az ÁAK Rt.-nek átmenetileg szabad pénzeszköze keletkezhessen, amit az Állami Számvevőszék (ÁSZ) sem talált indokoltnak. Hangsúlyozta: a bizottság nem tudta megvizsgálni a pénz idegen számlára történő átutalását lehetővé tevő kormányrendelet születésének körülményeit, mert a kancelláriaminiszter megtagadta a kormányülés jegyzőkönyvének átadását. – Kulcsár Attila számos, máig tisztázatlan kapcsolatot tartott fenn kormánypárti politikusokkal, az elsikkasztott pénz körül pedig több, az MSZP-hez közel álló cég bukkant fel – hangsúlyozta. Közölte: a bizottság kormánypárti képviselői megakadályozták az MSZP-s politikusok meghallgatását. Elmondta, hogy a sikkasztott pénz egy részéből történt a Pannonplast-részvények felvásárlása, és bizonyított az is, hogy 6,2 milliárd forint az Inter-Európa Bankhoz került, amelyet készpénzben felvettek.
A jelentéstervezet szerint a bizottság javasolja az T. Háznak, hogy hosszabbítsa meg megbízatását a feladat elvégzéséig, és szólítsa fel a kormányt, hogy minden, a grémium feladatköréhez tartozó ügyben keletkezett dokumentumot adjon át a testületnek. Felkérik az Országgyűlést, hogy kérje fel a rendészeti bizottságot, vizsgálja meg a rendőrség magatartását és eljárását a Pannonplast-ügyben, az NA Rt. és ÁAK Rt. felett tulajdonosi jogokat gyakorló miniszter pedig indítson vizsgálatot a mulasztások felelőseinek megállapítására.
Tóth Károly, a brókerbotrányt vizsgáló bizottság MSZP-s tagja a testület keddi ülésén fogja elmondani, van-e olyan mondata a jelentésnek, amelyikkel egyet tud érteni.



Visszamutat az MFB. A MFB az előző kormány határozata alapján volt köteles az Állami Autópálya Kezelő Rt. számára forrást biztosítani – mondta László Boglár, a pénzintézet szóvivője. Hozzátette: az ÁSZ jelentése éppen azért marasztalta el az MFB-t, mert a meghatározott 15,6 milliárd forint helyett mintegy nyolcmilliárdot utalt át az ÁAK Rt.-nek. Ugyanakkor a Nemzeti Autópálya Rt. és az ÁAK közötti szerződés értelmében nagy kockázatú ügyletekbe nem fektethették volna az állami pénzt, azt elkülönített számlán, a kamatok felhasználását is szabályozva kellett volna kezelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.