Demeter Ervin szerint egyértelmű, hogy felelősség terheli a Magyar Fejlesztési Bankot, amely megteremtette az átmenetileg szabad pénzeszközt az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt.-nél, amelyet azután befektettek a K&H Equities Rt.-nél. Úgy véli, felelősség terheli az ÁAK Rt. és a Nemzeti Autópálya (NA) Rt. vezetését is, mert nem az elvárható gondossággal jártak el. Kijelentette, ugyancsak felelős a bank vezetése, valamint a bűncselekmény végrehajtói, és a kormány is, amely egy rendeletével megkönnyítette, hogy a bróker a tőzsdei ügyletekből származó pénzt ismeretlen bankszámlára utalhassa. Elmondta, az NA Rt. a pénzmozgást megelőzően áttért a földterületszerzés előfinanszírozására, és ez tette lehetővé, hogy az ÁAK Rt.-nek átmenetileg szabad pénzeszköze keletkezhessen, amit az Állami Számvevőszék (ÁSZ) sem talált indokoltnak. Hangsúlyozta: a bizottság nem tudta megvizsgálni a pénz idegen számlára történő átutalását lehetővé tevő kormányrendelet születésének körülményeit, mert a kancelláriaminiszter megtagadta a kormányülés jegyzőkönyvének átadását. – Kulcsár Attila számos, máig tisztázatlan kapcsolatot tartott fenn kormánypárti politikusokkal, az elsikkasztott pénz körül pedig több, az MSZP-hez közel álló cég bukkant fel – hangsúlyozta. Közölte: a bizottság kormánypárti képviselői megakadályozták az MSZP-s politikusok meghallgatását. Elmondta, hogy a sikkasztott pénz egy részéből történt a Pannonplast-részvények felvásárlása, és bizonyított az is, hogy 6,2 milliárd forint az Inter-Európa Bankhoz került, amelyet készpénzben felvettek.
A jelentéstervezet szerint a bizottság javasolja az T. Háznak, hogy hosszabbítsa meg megbízatását a feladat elvégzéséig, és szólítsa fel a kormányt, hogy minden, a grémium feladatköréhez tartozó ügyben keletkezett dokumentumot adjon át a testületnek. Felkérik az Országgyűlést, hogy kérje fel a rendészeti bizottságot, vizsgálja meg a rendőrség magatartását és eljárását a Pannonplast-ügyben, az NA Rt. és ÁAK Rt. felett tulajdonosi jogokat gyakorló miniszter pedig indítson vizsgálatot a mulasztások felelőseinek megállapítására.
Tóth Károly, a brókerbotrányt vizsgáló bizottság MSZP-s tagja a testület keddi ülésén fogja elmondani, van-e olyan mondata a jelentésnek, amelyikkel egyet tud érteni.
Visszamutat az MFB. A MFB az előző kormány határozata alapján volt köteles az Állami Autópálya Kezelő Rt. számára forrást biztosítani – mondta László Boglár, a pénzintézet szóvivője. Hozzátette: az ÁSZ jelentése éppen azért marasztalta el az MFB-t, mert a meghatározott 15,6 milliárd forint helyett mintegy nyolcmilliárdot utalt át az ÁAK Rt.-nek. Ugyanakkor a Nemzeti Autópálya Rt. és az ÁAK közötti szerződés értelmében nagy kockázatú ügyletekbe nem fektethették volna az állami pénzt, azt elkülönített számlán, a kamatok felhasználását is szabályozva kellett volna kezelni.