Rekordméretű hiány?

A két meghatározó gazdasági világszervezet szerint az Egyesült Államok hatalmasra duzzadt költségvetési hiánya veszélyt jelenthet a világgazdaságra. Ám az OECD és az IMF attól is tart, hogy az Egyesült Államok terve, miszerint a Fehér Ház 2009-re felére csökkenti az államháztartási deficitet, hosszú távon károkat okozhat a globális gazdaságnak.

2004. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Pénzügyi Alap (IMF), továbbá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentése hasonló következtetéseket vont le az Egyesült Államok államháztartási hiányának következményeiről. Eszerint az USA gazdasága nem fog hozzájárulni a világgazdaság fellendüléséhez, sőt meg is akaszthatja a növekedés folyamatát. Az IMF tanulmányában úgy látja: az elszabadult amerikai költségvetési hiány komoly veszélyt jelent a globális fellendülésre az elkövetkezendő években. A szervezet anyagából kitűnik az is, az Egyesült Államok lényegében semmit nem tett annak érdekében, hogy viszszafogja a deficitet. Ugyanakkor sem az IMF, sem az OECD szakértői nem tagadják, hogy az amerikai kiadások növekedése, illetve a Bush-kormányzat adócsökkentési tervei gyakorlatilag 2001 óta elősegítették a világgazdaság robosztus növekedését. A kimutatások szerint 2003-ban 3,7 százalékos volt a világgazdaság bővülése, míg idénre 4,6 százalékos gyarapodást jósolnak a szakemberek.
Az előrejelzések szerint akár a GDP 4,5 százalékára is emelkedhet az idén az amerikai hiány, mely rekordnagyságúnak számítana. Az OECD előrejelzése azonban arra figyelmeztet: a következő tíz évben nem fog számottevően csökkenni a deficit. A világszervezet azonnali lépéseket sürget a helyzet megoldására. Az amerikai kormányzat viszonválaszai alapján a magas hiány a terrorizmus elleni háború költségei, az adócsökkentések miatti bevételkiesés és a gazdaság viszonylag gyenge teljesítménye miatt alakulhatott ki.
A BBC jelentése szerint a múlt esztendő harmadik negyedében a vártnál jóval gyorsabban fejlődött az Egyesült Államok gazdasága. A bővülés mértéke 8,2 százalék volt, amely több mint kétszerese a 2003-as esztendő első fél évi GDP-növekedésének. A statisztikák szerint az Egyesült Államok az utóbbi 19 év legnagyobb gazdasági növekedését produkálta a szóban forgó időszakban. Az elemzők egyébként 7,8 százalékos gyarapodást vártak, míg az amerikai kereskedelmi minisztérium előzetes becslései is pusztán 7,2 százalékos növekedést jósoltak.
A kimutatások szerint a lakossági fogyasztás is megugrott, bár ez kissé elmaradt az előzetes várakozásoktól: 6,4 százalék helyett 6,2 százalék lett. Az eredmény így sem rossz, sőt hatéves csúcsot jelent. A vállalatok, cégek eredménye is 10 százalékos, ami szintén a legjobb adat az utóbbi tíz évből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.