A Nemzetközi Pénzügyi Alap (IMF), továbbá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentése hasonló következtetéseket vont le az Egyesült Államok államháztartási hiányának következményeiről. Eszerint az USA gazdasága nem fog hozzájárulni a világgazdaság fellendüléséhez, sőt meg is akaszthatja a növekedés folyamatát. Az IMF tanulmányában úgy látja: az elszabadult amerikai költségvetési hiány komoly veszélyt jelent a globális fellendülésre az elkövetkezendő években. A szervezet anyagából kitűnik az is, az Egyesült Államok lényegében semmit nem tett annak érdekében, hogy viszszafogja a deficitet. Ugyanakkor sem az IMF, sem az OECD szakértői nem tagadják, hogy az amerikai kiadások növekedése, illetve a Bush-kormányzat adócsökkentési tervei gyakorlatilag 2001 óta elősegítették a világgazdaság robosztus növekedését. A kimutatások szerint 2003-ban 3,7 százalékos volt a világgazdaság bővülése, míg idénre 4,6 százalékos gyarapodást jósolnak a szakemberek.
Az előrejelzések szerint akár a GDP 4,5 százalékára is emelkedhet az idén az amerikai hiány, mely rekordnagyságúnak számítana. Az OECD előrejelzése azonban arra figyelmeztet: a következő tíz évben nem fog számottevően csökkenni a deficit. A világszervezet azonnali lépéseket sürget a helyzet megoldására. Az amerikai kormányzat viszonválaszai alapján a magas hiány a terrorizmus elleni háború költségei, az adócsökkentések miatti bevételkiesés és a gazdaság viszonylag gyenge teljesítménye miatt alakulhatott ki.
A BBC jelentése szerint a múlt esztendő harmadik negyedében a vártnál jóval gyorsabban fejlődött az Egyesült Államok gazdasága. A bővülés mértéke 8,2 százalék volt, amely több mint kétszerese a 2003-as esztendő első fél évi GDP-növekedésének. A statisztikák szerint az Egyesült Államok az utóbbi 19 év legnagyobb gazdasági növekedését produkálta a szóban forgó időszakban. Az elemzők egyébként 7,8 százalékos gyarapodást vártak, míg az amerikai kereskedelmi minisztérium előzetes becslései is pusztán 7,2 százalékos növekedést jósoltak.
A kimutatások szerint a lakossági fogyasztás is megugrott, bár ez kissé elmaradt az előzetes várakozásoktól: 6,4 százalék helyett 6,2 százalék lett. Az eredmény így sem rossz, sőt hatéves csúcsot jelent. A vállalatok, cégek eredménye is 10 százalékos, ami szintén a legjobb adat az utóbbi tíz évből.
Jön a húszezer forintos érme, mutatjuk, ki lesz rajta
