Reméljük, hogy lesz elmozdulás vízumügyben – válaszolta lapunk kérdésére Henry J. Hyde, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöke tegnap Budapesten. Hozzátette ugyanakkor: a kérdésben más embereké a döntés. A kongresszus alsóházának tekintélyes republikánus képviselője – aki 1999-ben, a Bill Clinton elnök alkotmányos elmozdítását célzó eljárás révén vált ismertté – a magyar parlament hasonló testületének és a Külügyminisztériumnak a vendégeként, delegáció élén tartózkodik Magyarországon.
Az amerikai–magyar kapcsolatok szorosabbra fonódását mindinkább hátráltató kérdés mindazonáltal nem került szóba a két bizottság együttes nyílt ülésén a parlamentben, mint ahogy a magyar hús importjára vonatkozó amerikai tilalom feloldásának ügye sem. A testvértestületek tagjai (így a magyar származású Tom Lantos kaliforniai demokrata képviselő) az udvariassági fordulatokon túl konkrétan két témáról szóltak: a terrorizmus elleni harcban való együttműködésről és a magyarországi holokauszt kerek évfordulójához kapcsolódó megemlékezésekről.
A magyar külügyi bizottság elnöke üdvözlőbeszédében emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok imázsa jelentős károkat szenvedett Európában a múlt évben. – Ne hagyjuk, hogy helyrehozhatatlan károkat szenvedjen – szólította fel a jelenlévőket Németh Zsolt. A fideszes politikus érintette az unilaterális és multilaterális világfelfogás kérdését, kijelentve, hogy állásponja szerint csak a nemzetközi fellépés vezethet eredményre a terrorizmus elleni harcban. A NATO-nak az együttműködés kiemelt intézményének kell lennie a jövőben is – hangsúlyozta.
Az amerikai delegációban helyet foglaló floridai, texasi, michigani, virginiai és kaliforniai képviselők rövid hozzászólásban fejezték ki köszönetüket a háborúhoz nyújtott magyar segítségért.

Orbán Viktor üzent az édesanyáknak: Aki gyermeket vállal, elismerést érdemel