Tízmilliós bírságok

Rekordméretű, tízmilliós pénzbírságot rótt ki a pénzügyi felügyelet a napokban az egyik biztosítótársaságra. A hatóság az összeg háromszorosát – az eddigi legnagyobb PSZÁF-büntetést – rótta ki a Kulcsár-botrány kapcsán tavaly, ami persze még így is eltörpül az ebben az ügyben vélhetően köddé vált milliárdokhoz képest.

Ditrói Péter
2004. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő 25 millió forint bírsággal sújtotta a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) az idei első negyedévben a kisebb-nagyobb szabálytalanságokat elkövető pénzügyi intézményeket – derül ki lapunk összesítéséből. Az összegből nem kis rész köszönhető annak, hogy a hatóság az elmúlt napokban szabta ki minden idők legnagyobb – összességében 10,7 millió forintos – biztosítói jellegű pénzbüntetését. Mint a PSZÁF indoklásából kiderül, a vétkes Aviva életbiztosító többek között nem egyértelműen tájékoztatta ügyfeleit a konstrukcióiról, sőt bizonyos esetekben nem is a szerződésben vállaltnak megfelelően járt el.
A tőkepiaci területen a Raiffeisen Értékpapír Rt. az idei első negyedévben 4 milliós bírságot könyvelhetett el amiatt, hogy egy bizonyos részvény esetében együtt kezelte az ügyfelek, illetve saját számlás eszközeit. A társaság szavatolótőkéje emellett bizonyos időpontokban nem érte el a kereskedési könyv alapján megszabott tőkeszükségletet. Egy másik befektetési szolgáltató, az E. I. S. East 2,5 milliónyi büntetést kapott két részletben, az ügyfelek szempontjából nem biztonságos informatikai megoldásai, s az esetleges pénzmosási ügyletek kiszűrésére alkalmatlan ügyfélazonosító-rendszere miatt. Hozzájuk képest az idén eddig legnagyobb hitelintézeti bírságot kapott társaság, a Magyarországi Volksbank 2 millió forinttal „úszta meg”, hogy egyes kintlevőségeit helytelenül minősítette, s felül kell vizsgálnia kockázatkezelési rendszerét.
A PSZÁF egy-egy évben kivetett teljes bírságösszege 2001 óta folyamatosan csökken – derül ki a felügyelet évkönyveiből. A 2000. évi közel 137 millió forint után 2001 jelentette az eddigi „csúcspontot”, hiszen ebben az esztendőben közel negyedmilliárd forint volt a kiszabott összbírság. Két éve viszont már 178,5 millióra, majd tavaly mintegy 137,5 millió forintra csökkent a büntetések együttes összege (ráadásul az idei első negyedévi szám további apadást vetíthet előre). Mindez azt jelezheti, hogy a pénzügyi intézmények tanultak a korábbi évek hibáiból, így a PSZÁF-nak egyre kevesebb alkalommal kellett súlyosabb intézkedéseket hoznia velük szemben. A „jó útra térést” nem mellékesen segíthette, hogy – az általában nagy sajtónyilvánosságot is kapó – bírságok az anyagi mellett az érintett bankok, biztosítók vagy éppen nyugdíjpénztárak erkölcsi tőkéjét is apaszthatják.
A bírságok volumenének csökkenése még akkor is igaz, ha a felügyelet tavaly év végén rótta ki történetének két legnagyobb összegű pénzbüntetését. Mint ismert, a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H), illetve brókercége a Pannonplast tőzsdei cégben történt törvénytelen befolyásszerzés, illetve a Kulcsár Attila és társai által elkövetett viszszaélések kapcsán kerülhetett a szomorú „bírságlista” élére. (A K&H Bank máskülönben már 2002 elején is „összegyűjtött” egy nagyobb összegű pénzbüntetést, akkor a jegybanki pénzforgalmi szabályok megsértéséért.) Ha lakossági körökben nem is, a tőzsdén alig vert fel kisebb port az I. G. P. I. Rt. és a Smilejest Ltd. „megabüntetése”. Emlékezetes: a pénzügyi felügyelet tavaly év elején bravúros nyomozással – egyebek közt angliai és az USA Delaware államának cégnyilvántartási adatait felhasználva – derítette ki, hogy a két társaság összehangolt módon, törvénytelenül szerzett 33 százalék feletti befolyást a magyar Zalakerámia Rt.-ben.




Az eddigi legnagyobb felügyeleti bírságok











PSZÁF-eszköztár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.