Történelmi bővítésre készül az unió

Mi mindig öt évre vagyunk az EU-tagságtól – fakadt ki még a kilencvenes évek közepén Hanna Suchocka lengyel miniszterelnök. A mondás azóta szállóigévé vált a kelet- és közép-európai csatlakozni kívánó országok körében, akik a felkészülés nehéz hónapjaiban és a csatlakozási tárgyalások alatt talán hitték is meg nem is, hogy egyszer valóban az Európai Unió tagjai lehetnek.

Ruff Orsolya
2004. 04. 30. 15:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani tízes bővítés az ötödik az unió történetében és egyúttal a legnagyobb léptékű is. A sort 1973-ban Nagy-Britannia, Dánia és Írország nyitotta meg, az akkori bővítési fordulóval kilenctagúra növekedett az – Franciaország, NSZK, Belgium, Luxemburg, Hollandia és Olaszország alkotta – akkor még Európai Közösségnek nevezett szervezet. A következő belépő Görögország volt, majd csatlakozott Spanyolország és Portugália is. A felvételizők sorában ekkor már ott toporgott Ausztria, Svédország, Finnország és Norvégia is, amelyek 1989 és 1992 között nyújtották be a belépési kérelmüket. S noha a felvételi vizsgát mindannyian sikeresen abszolválták, a norvégok mégis kimaradtak az Európai Unióból (amelyet a tagállamok az 1992-es maastrichti szerződéssel hoztak létre), mivel a belépésről döntő népszavazáson a lakosság többsége a „nem” mellett tette le a voksát.
Miközben az EU szépen lassan tizenöt tagúra duzzadt, a rendszerváltó kelet- és közép-európai országok már megkezdték a készülődést a későbbi tagságra. A régióból elsőként Magyarországgal és Lengyelországgal írt alá társulási szerződést az Európai Unió 1991 decemberében, rá három évre pedig hazánk – a volt szocialista országok közül szintén elsőként – hivatalosan is benyújtotta felvételi kérelmét. Közben azonban érdemes megemlíteni még egy dátumot. Ez 1993 decembere, a koppenhágai csúcs időpontja, amikor is a tagállamok képviselői meghatározták a csatlakozás legáltalánosabb gazdasági és politikai ismérveit – ezek a sokat emlegetett koppenhágai kritériumok –, és ezzel utat nyitottak a kelet- és közép-európai államok csatlakozása előtt. Az elkövetkező években tovább gyarapodott a „felvételizők” köre, hiszen a magyarok és a lengyelek után gyors egymásutánban beadta a csatlakozási kérelmét Románia, Szlovákia, Lettország, Észtország, Litvánia, Bulgária és Szlovénia is. (Törökország, Ciprus és Málta már 1987-ben, illetve 1990-ben megtette ezt.)
Az uniós tagállamok 1997-ben Luxembourgban jelentették be, hogy a következő évben megkezdik a tárgyalásokat azokkal a tagjelöltekkel, amelyek a felkészülésben a legjobb eredményt érték el (ezek voltak a „luxemburgi hatok”, azaz Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Magyarország és Szlovénia). A tárgyalók köre 2000 februárjában kibővült. Az EU képviselői ekkor kezdték meg a csatlakozási tárgyalásokat Máltával, Bulgáriával, Lettországgal, Litvániával, Romániával és Szlovákiával. A „mindig öt évre vagyunk az EU-tól” kezdetű litánia 2001 decemberében kezdett halkulni, amikor Laekenben az Európai Tanács megnevezte azt a tíz országot, amelyek 2004-től az Európai Unió tagjai lehetnek.
Az 1993-ban Koppenhágában kezdődött folyamat 2002 decemberében ugyancsak Koppenhágában zárult le. Az EU- és a tagjelölt országok ugyanis ekkor tettek pontot a csatlakozási tárgyalások végére. Ekkor állapodtak meg abban is, hogy a csatlakozási szerződést ünnepélyes keretek között egy évvel később, tehát 2003. április 16-án Athénban írják alá és a tényleges belépés dátuma 2004. május elseje lesz. A tavalyi év, mondhatni, a népszavazások jegyében telt, hiszen a tagjelölt országokban – az egyetlen Ciprus kivételével – az állampolgárok referendumon döntöttek arról, hogy akarnak-e az EU tagjai lenni. A végeredmény ismert. A választásra jogosultak többsége mindenütt a csatlakozás mellett tette le a voksát.
Most már semmi sem menti meg az új tagokat a csatlakozástól – tréfálkozott egy elemző a népszavazásokat követően. S valóban, a „mindig öt év” lezsugorodott, a történelminek tekintett belépés dátuma kézzelfogható közelségbe került. Az Európai Unió új tagjai mindenütt ünnepléssel, mulatsággal készülnek a nagy napra, a fiesztasorozatot azonban némiképp beárnyékolja, hogy a most csatlakozók többsége súlyos politikai problémákkal kénytelen szembenézni. Lengyelországban például a csatlakozás másnapján már nem Leszek Millernek hívják majd a kormányfőt, hiszen ő visszavonul és helyére várhatóan – az Aleksandr Kwasniewski államfő által favorizált – Marek Belka kerül. Szlovákiában a Mikulás Dzurinda vezette kormány folyamatosan válságokkal küszködik, és alig pár hete, hogy Litvániában alkotmányos vádeljárás keretében elmozdították helyéről Rolandas Paksas államfőt. A sor folytatható, az ünnepi készülődést tekintve azonban mindenki számára egyértelmű, hogy Európa legalább egy napra feledni szeretné a gondokat.
S hogy milyen lesz a huszonötök Európája? Nos, a szakértők abban egyetértenek, hogy színesebb, változatosabb, heterogénebb és bonyolultabb is lesz, mint amilyen eddig volt. A mostani bővítési hullám politikai jelentőségét egyébként a régi és az új tagállamok egyaránt abban látják, hogy Európában végleg történelemmé válik a több évtizedes hidegháborús megosztottság, első ízben valósul meg a kontinens békés és demokratikus újraegyesítése. Az ötödik bővítési kör alig zárult le, elemzők és laikusok azonban már most azt kérdezik, meddig terebélyesedhet az unió, hol vannak a bővítés határai. A kérdés leginkább Törökország jövőbeni felvétele kapcsán vetődik fel, a válaszadással azonban meglehetősen óvatosak az EU képviselői. Günter Verheugen, az Európai Bizottság bővítésért felelős tagja mindazonáltal a napokban úgy nyilatkozott, hogy az unió bővítésének folyamata „lassan eléri a lehetőségek határát”. A német politikus szerint a következő évek feladata a „huszonötök Európája gazdasági alapjainak olyan mértékű megszilárdítása lesz, hogy azok csakugyan elbírják a létrehozott politikai építményt”. Mint mondotta, az EU-val csatlakozási tárgyalásokat folytató Bulgária és Románia „voltaképpen még az első tíztagú csoporthoz tartozik; felvételük 2007-re van előirányozva. További bővítési menetrendről azonban nincs szó”.



Kik azok a csatlakozók? Három nappal az EU eddigi legnagyobb bővítése előtt a britek jelentős részének fogalma sincs arról, hogy mely országok csatlakoznak az Európai Unióhoz – ez derült ki a legfrissebb országos felmérésből. Eszerint országos átlagban a brit választók 40 százaléka egyet sem tud megnevezni az unióhoz szombaton csatlakozó tíz új tagállam közül. Azok körében, akik meg tudtak nevezni egy vagy több új tagállamot, a legismertebb Lengyelország és Csehország volt, 25, illetve 15 százalékos találati aránnyal. (MTI)



Bábel. Az EU bővítésével a szervezet területe 30 százalékkal, lakossága pedig 20 százalékkal gyarapodik, a hivatalos nyelvek száma viszont majdnem 100 százalékkal, hiszen az eddigi 11-ről 20-ra nő majd. A nyelvi sokszínűség sokak szerint igazi bábeli toronnyá teszi az uniót, s ha a hasonlat nem is teljesen helytálló, az biztos, hogy hatalmas feladat elé állítja az EU fordító- és tolmácsszolgálatát. A probléma az, hogy a 20 hivatalos nyelv használata 190 lehetséges párosítást ad ki, s ezek közül számos esetben (például ilyen a görög–litván, az észt–máltai) szinte lehetetlen megfelelően képzett fordítókat találni a munkaerőpiacon. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.