Húsz százalékkal nőtt az idei első három hónapban a vendégéjszakák száma, a bruttó szobaárbevétel pedig folyó áron 24 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, s a szállodák átlagosan 46 százalékos szobakapacitás-kihasználtságot értek el – adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A KSH adatai szerint 2004 első negyedében folytatódott a forgalom növekedése, amely 2003 közepétől érzékelhető volt.
Ebben az időszakban a legmagasabb, 49 százalékos szobafoglaltságot a budapesti ötcsillagos szállodák, a legalacsonyabbat – 42 százalékot – pedig a Budapesten működő háromcsillagos házak mérték.
Lasztovicza Jenő, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának elnöke lapunknak elmondta: örvendetes, hogy 2001 után újból nő a vendégek és vendégéjszakák száma. Ennél már csak az lenne örvendetesebb – fogalmazott –, ha a külföldről érkező vendégek száma is növekedést mutatna, ami a fenti adatokból nem derül ki. Szerinte ezek az adatok is azt igazolják, hogy most érnek be azok a belföldi ágazati fejlesztések, amelyek a Széchenyi-tervnek köszönhetően indultak el. Mindez arról tanúskodik, hogy a minőségi szolgáltatások folyamatos fejlesztése milyen pozitív és mérhető eredményeket hoz. A képviselő ezért sajnálatosnak tartja, hogy a megszorító intézkedések miatt a Turisztikai Célelőirányzat megcsonkított összege már csak 11,3 milliárd forint. S félő, hogy a szerdán kihirdetett újabb tízszázalékos elvonás tovább szűkíti ezt a keretet.
Lasztovicza Jenő közölte: a parlament költségvetési bizottsága nem támogatta az idegenforgalmi bizottság által benyújtott, vendéglátóhelyeket érintő „standolási” törvény módosító indítványát, ami azt szolgálná, hogy augusztus 1-jétől ne vezessék be a kötelező standolást. A szakmai szervezetek viszont erősen kritizálják ezt a törvényt, mert pluszmunkát és pluszköltséget ró rájuk amellett, hogy ez a jogszabály nem alkalmas a borhamisítás visszaszorítására. Ám a jövedéki termékekre vonatkozó előírások büntethetősége szigorú, ami újabb elvonást jelent a vendéglátó vállalkozások számára. A bizottság elnöke úgy vélte: ahelyett, hogy könnyítene a kormány a hazai vállalkozások helyzetén, folyamatosan megnehezíti azt.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU