Nyilvánvalóan komoly változást hoz az EU-csatlakozás a hazai mezőgazdaságra, a felkészülés azonban korántsem halad zökkenőmentesen, az uniós feltételek jó esetben a csatlakozás időpontjára készülnek el. Egy tegnapi szakkonferencián elhangzott, hogy a csatlakozással jelentős átalakulás és szigor következik be minden termékpályán. A tejágazat működésének szigorítása – a kemény kvótaszabályozáson túl – például olyan, itthon korábban nem alkalmazott rendelkezésekkel is bővül, mint a fölözött tej és a sovány tejpor állati takarmányban való felhasználása vagy a nonprofit szervezetek vajvásárlása.
A borpiac esetében az EU az egyensúly fenntartására törekszik, amit kivágási, szerkezetátalakító, mustfelhasználási és magánraktározási támogatással igyekszik elérni. Utóbbi célja a borpiac mentesítése úgy, hogy a tárolt bort a tárolás ideje alatt nem lehet forgalomba hozni. A felesleg kezelésére lepárlást, krízislepárlást és az EU-n kívüli országokba irányuló exporttámogatást alkalmaz, ami a hazai borászok előtt megnyitja a palackos bor exportjának a lehetőségét. Eddig a GATT- és a WTO-szerződések értelmében csak hordós bort exportálhattunk.
Nyujtó Ferenc, az agrártárca helyettes államtitkára arról számolt be, hogy a csatlakozás előtt az őszi EU-értékelésen piros lapot kapott élelmiszer-biztonság területén az egyes részfeladatok után folyamatos zöld jelzést kapnak Brüsszeltől. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) akkreditálásáról szóló jelentést az Állami Számvevőszék április 15-én, igaz, még egy időrendi cselekvéssorral együtt, de átadja. Az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer terv szerint halad – mondta az államtitkár. Munkatársunk megkereste a rendszer tendernyertesét, a Hewlett Packardot, ott azonban annyit közöltek, hogy szerződésük értelmében nem nyilatkozhatnak a rendszer fejlesztésének állapotáról.
A hazai támogatásokról Nyujtó Ferenc elmondta, néhány támogatási boríték – a tejre, az anyatehénre és a juhra vonatkozó – a gazdamegállapodás miatt már üres, mert e borítékokból fedezte a szaktárca a vállalt kötelezettségeket. A szakember a területalapú támogatásokról és a gazdaregisztrációról elmondta, ha nem sikerül a termelőknek az uniónak bejelentett 4,355 millió hektárt regisztrálni, akkor elesünk a nem regisztrált területek utáni támogatástól. A regisztrált termelők azonban megkapják a hektáronkénti körülbelül 17 ezer forintot.

Dupla dobogóval és leggyorsabb körrel zárta a silverstone-i Forma 4-es futamot Molnár Martin