Valami hiányzik

Hommer Tibor
2004. 04. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemlátomást a pénz hiányzik. Nem kell sokat gondolkodni azon, hogy ez ok-e vagy okozat, mert az utóbbi szűk két évben mindig, mindenhonnan hiányzik a pénz. A hiány nem önmagától való, nem önmagától keletkezik, hanem a gondatlan gazdálkodás eredménye. A pénzszűke megmutatkozik a bérek stagnálásában, az útépítésekben, a fejlesztésekben, az új munkahelyek létesítésében, no meg a kormányzati retorikában is, persze szigorúan azzal a felhanggal, hogy az Orbán-kabinet üres páncélszekrényt hagyományozott utódjára. A pénzszűke és a tékozló előd fogalma a Medgyessy-kabinet hivatalba lépése óta összenőtt, ezt szajkózza a kormányfő, a szocialisták pártelnöke, a pénzügyminiszter és ezt szajkózzák az utcai kampányharcosok, a Werber-janicsárok is.
Nem baj, ha nem igaz. Tóbiás Józseftől tudjuk, hogy a népszerűségért vívott harcban nem osztanak fair play díjat, tehát bármilyen nemtelen eszköz megengedhető, bevethető az MSZP-s logika szerint a párt érdekében, még a hazudozás is. Mi több: az elhallgatás is. Amit pedig már végképp nem lehet lehazudni az égről, arról hallgatni kell. Ezért akkora a csönd az államadósság körül például, mert az megveszekedett iramban emelkedett a Medgyessy-kormány hivatalba lépése óta, s nehéz megmagyarázni, hogy miért; kölcsönt kölcsönre halmoz az állam, de arról egy hang nem sok, annyi sem szól, hogy hova tűnnek el rendre a külföldi hitelezőktől drága kamatért megszerzett eurómilliárdok. Ezt nehéz az előző kormányra hárítani, bár még mindig könnyebb lenne, mint elszámolni a külföldi hitelekkel.
Tegnap a folyó fizetési mérleg hiányára vonatkozó adatokat közölt a jegybank. Februárban 722 millió euró volt a deficit, 15 millióval még annál is több, amit a legpesszimistább elemzők vártak. Egy, a fizetési mérleg statisztikai adatsorából származó részadat szerint a múlt év februárjához viszonyítva csak a kamatkiadások emelkedése miatt 69 millió euróval több pénz vándorolt ki az országból a hitelezőkhöz. Hol az a pénz, ami után tavaly óta 69 millió euró többletkamatot fizetünk? Az egészségügyben? Az oktatásban? Abban a húsz kilométer autóútban, ami a Medgyessy-kabinet két éve alatt összesen megépült?
Mindezek alapján láthatjuk, hogy főként és elsősorban nem a pénz hiányzik. A pénz – ha máshonnan nem, hát a külföldi hitelekből – valahol megfordul az országban, de nagyon zárt láncon belül, a kormányzati kapcsolatrendszer rejtekútjain vándorol el a kincstárból ismeretlen helyekre. Valahová. Valakikhez. Olyan helyekre és olyan személyekhez, akik miatt a közpénzek felhasználásáért felelős államtitkár, Keller László ma már nem aktivizálja magát.
Voltaképpen a kontroll hiányzik. És ez az egyetlen hiány, amit a Medgyessy-kormány sikerként könyvelhet el kétéves fennállása óta. Azt tudniillik, hogy sikerre vitte minden, a közintézmények ellen indított támadását, s nincs az a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, az az adórendőrség, az a pénzügyi szervezet, amelynek szándékában állna hathatós vizsgálatot indítani a jelenlegi kormány pénzügyi manővereinek tisztázására, föltárni, hogy hol, milyen rejtekutakon és főként: kikhez szivárognak el a közforintok az államkasszából.
És még valami hiányzik. A gátlás. De ezt már megszoktuk. Fel sem tűnik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.