Miroljub Labusz kormányfőhelyettes, a G17 Plusz elnöke kijelentette: ha a radikálisok jelöltje győz a szerbiai elnökválsztásokon, pártja kilép a kormányból. Az üzenet világos, Tomiszlav Nikolics államfővé választása kormányválságot robbantana ki, Vojiszlav Kostunicának a szocialisták támogatásával fenntartott kisebbségi kormánya ugyanis abban a pillanatban parlamenti többség nélkül maradna.
Nikolics győzelme tehát csőstül hozná a bajt. Nem elég, hogy a köztársaságnak és vele együtt az államközösségnek Nikolics elnökösködésével gondjai lennének a nemzetközi kapcsolattartásban, hiszen Seselj helyettese nem éppen szalonképes tárgyalópartner, belpolitikában a reformok lefékezését és a visszarendeződés felgyorsulását idézné elő. Kostunicának ugyanis nem lenne más választása, mint hogy az új kabinet megalakításakor már a radikálisok támogatásáért folyamodjon. Ez pedig azt jelenthetné, hogy a Seselj-féle Szerb Radikális Párt teljesen átvenné a hatalmat. Nemcsak az államfői posztot mondhatná magáénak, hanem döntő szava lenne a kormányban is, amelyet akkor már végképp nem lehetne demokratikusnak nevezni. A kabinet „színeváltozása” egyébiránt Kostunicát nem is igen zavarná, vélik nem csak politikai ellenfelei, hiszen lépései éppen azt segítik elő, hogy a radikális Nikolics győzzön az elnökválasztásokon. Így értelmezik ugyanis a miniszterelnök kijelentését, hogy a kormánykoalíciónak nincs szándékában támogatni Borisz Tadicsot, a Demokrata Párt jelöltjét, akiről úgy tartják, hogy ebben a pillanatban egyedül ő tudna sikeresen szembeszállni a szélsőségesek emberével. Pedig minden értékelés szerint a demokratikus oldalnak – ha győzni akar – egy közös jelölt mögé kell felsorakoznia. Tadics, még mielőtt jelöltette volna magát, javasolta a kormánykoalíciónak, hogy tárgyaljanak a közös jelölt személyéről, de Kostunicáék elutasították. Ám a kormánykoalíció jelöltjét – aki állítólag párton kívüli személyiség lesz – még nem nevezték meg.
A Szerb Radikális Párt (SRS) Labuszék bejelentését, hogy kilépnek a kormányból Nikolics győzelme esetén, politikai rasszizmusnak nevezte. Az SRS azzal vádolta meg a G17 Pluszt és magát Labuszt, hogy semmibe veszi a választók akaratát. Ezek után már csak az a kérdés, érvelnek a radikálisok, hogy egyáltalán szabad-e győzni Nikolicsnak.
Koskovics Zoltán: Izgalmas napok következnek most Ukrajnában
