Változott a gyanú oka

Előzetes letartóztatásba helyezték Saleh Tayseer magyar–jordán állampolgárságú fogorvost, akit kedden rendelőjében vett őrizetbe az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága. Megtudtuk, hogy a rendőrségnek adatai vannak arról, hogy Tayseer és szökésben lévő arab társa terroristagyanús szervezetektől származó pénzt akart felvenni egy magyar bankban.

Munkatársainktól
2004. 04. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem terrorcselekmény, hanem közveszélyokozás előkészülete miatt helyezte előzetes letartóztatásba a Budai Központi Kerületi Bíróság dr. Saleh Tayseer magyar–jordán kettős állampolgárt. A döntés indoklása szerint a rendelkezésre álló adatok alapján a gyanúsított cselekménye bizonyítottság esetén akár terrorcselekmény előkészülete is lehet – tájékoztatta lapunkat Albert Viktor, a Fővárosi Bíróság sajtótitkára. – A cselekmény kimagasló tárgyi súlyára és a várható büntetés nagyságára, valamint kiterjedt külföldi és belföldi, főként vallási alapú kapcsolataira tekintettel tartani lehet a gyanúsított szökésétől, elrejtőzésétől. A fogorvos szabadon hagyása esetén szintén tartani lehet attól, hogy az ismeretlenül maradt vagy ismeretlen helyen tartózkodó társait befolyásolva veszélyeztetné az eljárás sikerét, valamint attól, hogy az általa előkészített bűncselekményt véghezvinné. A végzés ellen a gyanúsított védője fellebbezett, így az nem jogerős – mondta Albert Viktor.
A rendőrség fundamentalista vallási fanatikusnak tartja a fogorvost, aki függetlenül az izraeli államfő látogatásától, végrehajtotta volna a terrorcselekményt.
*
Arra is van adata a nyomozó hatóságnak, hogy a szaúd-arábiai al-Haramin jótékonysági szervezet – amelynek több fiókalapítványát al-kaidás kapcsolatai miatt Afrikában és Ázsiában bezárattak – egyik leányalapítványát Saleh Tayseer működteti Magyarországon. A rendőrség szerint tehát a fogorvosnak kiterjedt kapcsolatai lehetnek terroristakörökben is. Ezt bizonyíthatja az a mozzanat is, mely szerint Saleh Tayseer egy azóta szökésben lévő arab társa nevével – de az alapítvány rendelkezési jogával – idén bankszámlát nyitott egy budapesti bankban, amelyre az al-Hamarintól több tízmillió forint értékű euró érkezett. A fogorvos és társa ezt a pénzt föl akarta venni, de a pénzintézet nem fizette ki az összeget. A bank a pénzmosásgyanús esetet jelentette a rendőrségnek.
Emlékezetes: Móse Kacav izraeli államfő érkezése után vették őrizetbe Saleh Tayseert, mert egy „lakossági bejelentés” szerint terrorcselekményt akart elkövetni. A jordán férfi a vezetője a Magyarországi Iszlám Egyháznak, amelynek tagja volt a K&H-botránnyal összefüggésben pénzmosás miatt meggyanúsított El Abed Hassan, illetve szökésben lévő testvére Abdo Mahmoud is. Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Közösség elnöke korábban a Heti Válasznak úgy nyilatkozott, hogy a K&H Equities Rt.-nél elsikkasztott milliárdokból származó bevételük egy részét a két szír férfi adományként a Magyarországi Iszlám Egyházhoz továbbította. Az arab személyek több éven keresztül összesen 6,2 milliárd forintot vettek fel az Inter-Európa Bankból, amit Kulcsár Attila és tettestársai sikkasztottak el a K&H brókercégétől. Hassanék alkalmanként több tízmillió forintot vettek ki az IEB-ből, hogy az exbróker utasítására átadják Sz. Gyula taxisofőrnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.