A baloldali diktátorlecke felmondása

Csite András
2004. 05. 05. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ebreczeni József interjút adott a 168 Órának. Lelke rajta, mondhatnánk, hisz ezzel akarva-akaratlanul közösséget vállalt az álinterjúkat közlő, postabankos VIP-hitel-botrányba keveredő lappal. Azzal a lappal, amelynek mindezek ellenére jelentős és egyben befolyásos olvasótábora van, hisz Magyarország legbefolyásosabb elitcsoportja, a késő kádári technokrácia kedvelt és eszmeadó orgánuma. S tudjuk, egy közéleti értelmiséginek fontos, hogy a hatalmasok is figyeljenek szavára. A 168 Óra egyébként, stílusát tekintve, semmiben nem különbözik a Magyar Fórumtól, ugyanaz a mindenfajta racionalitást elutasító, gyűlöletkeltő hangnem jellemzi mindkét lapot. Csak az egyiktől a késő kádári technokraták bőszülnek föl, a másiktól meg a nemzeti radikális tömegek.
Debreczeni József fő tézise – ami persze kiváló időpontban jött az olvasótáborát az európai parlamenti választásokra hangoló hetilapnak – nem kevesebb, mint hogy a Fidesz mai szervezeti struktúrája a katolikus egyházra emlékeztet, „hogy durvább analógiát ne keressünk” – mondja, s így minden bizonnyal valamelyik totalitárius állampárt fölépítésére utal. Debreczeni szerint Orbán még Krisztus főpásztori szerepében is tetszeleg, legalábbis a nagyobb pártrendezvények liturgiájának mélyreható vizsgálata alapján. Emellett kegyenceket gyűjt maga köré, le akarja darálni a rivális jobboldali csoportokat, és persze belső kontroll és ellensúly nélküli pártot épített magának. Az interjú csak ott áll meg, hogy nem írják le, nem mondják ki, ám sejtetik: Orbán diktátor. Korunk Rákosija.
Kedves Debreczeni József! Álljon meg a menet! Ön kiváló könyvet írt Orbán Viktorról, ön a politológia tanára, ön parlamenti képviselő volt, így önnél jobban kevesen ismerik a hazai jobboldal helyzetét, szerveződését, lehetőségeit. Miért nem gondolta alaposabban végig a dolgokat? Miért csak a 168 Óra által – újra meg újra – megkomponált diktátorleckét mondta föl? Miért dőlt be (tegyük hozzá, megint) a balliberális sajtómunkások Orbán elleni kampányszlogenjeinek? Nem lett volna minden tanulság nélküli, ha ön, kilépve az Orbán diktátori jellemzőit taglaló, unos-untalan hangoztatott balliberális diszkurzív keretből, megkísérelte volna a jobboldal mai állapotainak elemzését. A szervezetszociológia, a politológia erre számos elmélettel lehetőséget kínál, s ezzel a mainál reálisabb jobboldali önkép kiformálódásához is hozzájárulhatott volna.
Az, hogy Orbán Viktor rendelkezik-e diktátori hajlamokkal vagy sem, irreleváns kérdés. 1998 előtti ellenzéki, majd 1998 és 2002 közötti miniszterelnöki működése világosan bizonyította, hogy Orbán a magyar alkotmányosságot tiszteletben tartja, politikusi működésében az alkotmányosság keretein nem lép túl. Még akkor is, ha miniszterelnökként kihasználta a szinte öszszes, alkotmányosan rendelkezésre álló eszközt akaratának keresztülvitelére. 2002-ben a választási vereséget követően maga állt ki a jobboldali, a választási eredmények jogszerűségét vitató tömegnyomás ellen, s biztosította az amúgy ingatag lábakon álló szociálliberális kormányzat legitimitását. Ha rövidlátó, mint ahogy Debreczeni mondja, és ha diktátor, mint ahogy sejteti, akkor ma Magyarország miniszterelnökét nem Medgyessy Péternek hívják.
A jobboldal 1998 és különösen 2002 utáni intézményesülési folyamatai éppenséggel Orbán Viktor befolyásának hosszabb távú csökkenésével jártak és járnak. Miért? Mert a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség létrejöttével és megszerveződésével a hajdani gyenge szervezettségű, társadalmi beágyazottsággal alig bíró médiapárt helyén egy széles csoportérdekek képviseletére is alkalmas néppárt formálódott ki. Ahol az ágazati, csoportérdekek és eszmék szerveződésére és artikulációjára a párton belül van lehetőség, s nem azon kívül. Ezeket a különféle csoportosulásokat, amelyek önállóan alig lennének képesek a hatékony érdekérvényesítésre, most elsősorban két eszme integrálja: a szociálliberális pártkoalíció működésének kritikája és Orbán Viktor vezetői tekintélyének elismerése. A többi jobboldali eszme, egyelőre, leginkább ezek derivátuma, ám a történelem nem lezárt dolog, változás ebben is lehet, s lesz is.
Mégpedig abban a pillanatban, mikor elvész a jobboldali tömegek hite Orbán Viktorban és a jobboldali győzelem lehetőségében. S míg egy ilyen helyzetben a régi Fidesz szétesett volna, a balliberális értelmiség és politika legnagyobb örömére, addig a Szövetség nagy valószínűséggel fönnmarad, új vezetést választ magának, és képes lesz a megújulásra. A jobboldal hosszabb távú versenyképessége érdekében kellett tehát létrehozni a Szövetséget, ami a legújabb Magyar Köztársaság elemi érdeke is egyben, hisz a nagyjából azonos erősségű felek közti versengő politika hatékonyabb, mint az egyik fél dominanciája.
A jobboldali tömegek valóban tisztelik Orbán Viktort. S annál inkább tisztelik, minél nemtelenebb és erőszakosabb támadások érik a balliberális média részéről. Egyrészt, mert szimbólummá vált, a jobboldali egység és politikai győzelem jelképévé, másrészt mert nagy valószínűséggel ma ő rendelkezik leginkább a politikai közösség, a köztársaság vezetéséhez szükséges kvalitásokkal, karizmával és egyben politikai tapasztalattal-tudással. Az egész magyar mezőnyben.
S hogy Orbán Viktor megítélése annyira megosztja a köztársaság polgárait, az legalább annyira köszönhető a balliberális elit Orbánt diabolizáló működésének, mint az őt védő jobboldali tömegeknek.
Debreczeni József a nemzeti petíció aláírás-gyűjtési akciót munkaterápiának és az új választókerületi vezetők tesztjének tartja. Ebben Debreczeninek, azt hiszem, igaza van. Munkaterápia, amennyiben levezeti azokat a kormányellenes indulatokat, amelyek még mindig élnek a jobboldali polgárokban a 2002-es választási vereség miatt, s egyben pozitív közösségi élményt teremt az aláírásgyűjtésben dolgozó, a sikert elérni kívánó embereknek. S az is igaz, hogy ez a régi-új választókerületi vezetőségek tesztje is, de ebben semmi kivetnivalót nem találok, tekintve, hogy már régóta szükség lett volna a helyi jobboldali szervezetek felfrissítésére, a kifáradt, a mai körülmények között már alkalmatlan helyi politikai vezetők leváltására. Ez a jobboldal politikai versenyképességét csak növelni fogja, nem beszélve arról, hogy a helyi politikai életben egy sereg új, tehetséges polgár jelenik meg.
A petíció a Szövetséggé történő átalakulás egyik utolsó szakaszát jelenti, s a belső pártviszonyok letisztulását, a szervezet konszolidációját hozhatja. A belső pártéletben csak ezt követően lesznek majd érezhetők a változások, akár abban is, hogy a különböző belső csoportok vitába, versengésbe keverednek, s a kritikus önreflexió a Szövetség életének mindennapi részévé válik.
A Szövetség létrejötte és működése az alakuló új jobboldali önazonosság előnyére vált és válik. Legalábbis hiszek ebben. Mert egy önmagában, fölkészültségében, ügyének helyességében hívő politikai részközösség intézményesül a Szövetség keretében, s az önbizalom, a beszorítottságból való kitörés élménye sokkal kedvezőbb lelki feltételeket teremt a pozitív közösségi önkép kiformálódásához, mint a korábbi és még részben mai helyzet is, amikor a balliberális politikai és médiaelit részéről állandó és a hatalom minden eresztékéből érezhető nyomásnak van kitéve a jobboldal nézeteinek vállalhatatlansága miatt.
A gettóba szorítottság nem jobboldali önáltatás, hanem valós szellemi és lelki állapot, amiben az összetartozás, az egymásra utaltság érzése elnyomja a belső különvéleményeket. Hogy a szellemi-lelki gettóból a jobboldal közösségként tudjon kitörni, abban nem csupán belső átalakulásra, de a környezet, jelen esetben a másik, erőforrásokkal jobban ellátott oldal méltányos türelmére is szükség lenne.
S most csak hadd hozzam példaként a Terror Házának néhány éves történetét, hisz nem bizonyult-e helyesnek megőrizni ezt az intézményt, nem tett-e önmagában is többet a soá és a kommunista tömegmészárlások valós történetének megismertetéséért, a terror áldozatainak tiszteletéért és ezzel egy történelmileg elmélyültebb magyar önkép kiformálódásáért ez a múzeum, mint bármely félresikerült kormányzati kampánybalfogás az elmúlt két évből? Érdemes volt vajon két éve a megszüntetés, a bezárás, a lebontás, az anyagi megsemmisítés rémével (nem csak!) fenyegetőzni? Nem lett volna méltányosabb és egyben célszerűbb élni hagyni ezt a szellemi műhelyt? S a példák folytathatók, a Heti Válasszal, a Magyar Nemzettel, a Kölcsey-intézettel, a Hír TV-vel, és bővíthetők a 2002 utáni helyi politikai és szellemi életből.
Május elsején írom ezeket a sorokat, már benne vagyunk az Európai Unióban, a várost Lagzi Lajcsi és sztárvendégeinek hangja tölti be, s a rendszerváltozás sokak által vágyott álma ezzel beteljesült. Európai (jelentsen bármi körvonalazatlant is e jelző) köztársaságban élünk, piacgazdaság van, NATO-taggá váltunk. Le is nyugodhatnánk, új feladatok után is nézhetnénk, sőt egymással is méltányosabbak lehetnénk. Végül is Magyarország a mi országunk, jobb- és baloldaliaké egyaránt, a másik oldal politikusai a közösség egészének vezetői, s talán itt lenne az ideje kitörni az ördögképzés, a diabolizálás ördögi köreiből. Debreczeni Józsefnek is, meg a 168 Órának is.

A szerző társadalomkutató

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.