A fejlesztés után rosszabb lett a víz

Munkatársainktól
2004. 05. 12. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly óta arzén- és antimon- tartalmú, kevert vizet juttatnak az esztergomi Vaskapu-pusztai kútból a környék elosztóhálózatába, mert a régiót korábban kiszolgáló tokodaltárói „Ágnes ereszke” vízbázis helyett tavaly új kút fúrásába kezdett az Észak-Dunántúli Vízmű Rt. (ÉDV Rt.), százmilliós nagyságrendű állami forrás felhasználásával – értesült lapunk. A vízhálózatba kerülő arzén menynyisége az ÉDV Rt. víz- és környezetvédelmi laboratóriumának vizsgálatai szerint éppen az európai uniós jogszabály által megengedett határérték alatt van. Információnk szerint azonban a közeli tokodaltárón arzénmentes víz is rendelkezésre áll, amelyet korábban fel is használtak a szolgáltatók. Ennek egy részét a bánya jelenlegi, palackozott víz forgalmazásával foglalkozó tulajdonosa tavaly év végén fel is kínálta az ÉDV Rt. -nek, de ezt a társaság elutasította.
Közgazdász „vízügyes”
Kútfúró tevékenységbe kezdett az ÉDV Rt. Tatabánya térségében is, ahol helyi információk szerint a szénbányák vízaknáinak felhasználása mellett több, azóta használaton kívüli vízkezelő berendezést és új kutakat igyekeztek létrehozni, sikertelenül (például Császár községnél), nem kevés állami pénzt költve a beruházásokra. Az elmúlt években több tíz millió forintot költöttek a kutakhoz tartozó vezetékekre is. A Tatabánya–Tata távvezeték harminc folyóméter hosszú csőhídjának felújítására például 38 millió forintot, az esztergomi Prímás-szigeti hídvezeték felújítására pedig 30 milliót költöttek az elmúlt években.
Az ÉDV Rt. élére nemrég egy vízgazdálkodáshoz nem értő közgazdászt ültettek, a tatabányai MSZP-vezető, Lévai Ferenc, illetve a helyi SZDSZ élén álló Miklós Ákos támogatásával. Az új vezető, Szikszai József 1998 előtt felügyelőbizottsági tagja volt annak a Turulgáz Rt.-nek, amely vezetőségében szerepet kaptak az említett politikusok is.
A vezérigazgatót hiába kérdeztük a korábbi beruházásokról, megkeresésünkre csak annyit mondott: a napokban kezdte el a munkát, így „nem tudja megítélni az előző időszak folyamatait”. Szikszai szerint nincs abban semmi furcsaság, hogy az olajiparból került az ÉDV Rt. élére, hiszen az a lényeg, hogy jól működtessen egy vállalkozást. Megjegyezte: a környezetvédelmi tárca is egyhangúlag támogatta a jelölését, arról azonban nem nyilatkozott, hogy ennek köze lenne a tatabányai politikusokkal ápolt kapcsolataihoz. – Pontos ismeretekre van szükség, hogy megállapítsuk, melyik kút vize milyen minőségű, és ha van olyan, amelyik nem felel meg az egészségügyi normáknak, azt be kell zárni – jelentette ki az igazgató.
Szikszait támogatta Kovács György Zoltán is, aki a környezetvédelmi és vízügyi tárca egykori főosztályvezetőjeként ismeri a korábbi beruházásokat, hiszen a szaktárca az ÉDV Rt. fő tulajdonosa. A minisztérium jelölésére az egykori főosztályvezető most az ÉDV Rt. igazgatótanácsának elnöke lett, és elfoglalta az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Vízügyi Főigazgatóság vezetői székét is. Az igazgatóság végzi a vízügyi terület beruházói feladatait, szakvéleményt ad a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi hatósági eljárásokban, közreműködik a magyar és a nemzetközi pénzügyi alapokból támogatott projektek végrehajtásában, valamint a nemzetközi pénzügyi források igénybevételéből adódó feladatok ellátásában. Ez felvetheti annak a lehetőségét, hogy a vezető az ÉDV Rt. megbízásainál a források megítélését és a végrehajtást is befolyásolhatja.
Cáfolt befolyásolás
Kovács nem tartja összeférhetetlennek két megbízatását. Mint fogalmazott: a szaktárca jelöltjeként, a minisztérium képviseletében lett tagja az ÉDV Rt. igazgatóságának. Állítása szerint az Esztergom környéki kút vize megfelel a közegészségügyi előírásoknak, a tokodaltárói vízbázist viszont nem használhatják, mert jelenleg üzemképtelen, és az erről készült tanulmány alapján közel egymilliárd forintra lenne szükség az újjáélesztéséhez. A vezető cáfolta, hogy bármilyen befolyása lett volna Szikszai József kinevezésében, közlése szerint erről a tulajdonosok döntöttek. Miklós Ákos betegsége miatt nem kívánt nyilatkozni lapunknak.
Úgy tudjuk, Kovács György Zoltán és Lévai Ferenc régóta ismeri egymást, hiszen a politikusnak Kovács édesapja egykor főnöke volt a KOMÉP építőipari vállalatnál. Lévai Ferenc ezt elismerte, ahogyan azt is, hogy „alkalmasnak tartotta” Szikszai Józsefet a vezérigazgatói feladatok ellátására. Ennek azonban – állítása szerint – nincs köze a korábbi kapcsolatokhoz, hiszen az önkormányzat az ÉDV Rt. résztulajdonosaként a gazdasági bizottság útján döntött a jelölt támogatásáról. Szerinte Tatabánya környékén jelenleg is karsztvízből biztosítják az ellátást, fúrt kútból nem emelnek vizet a hálózatba.
Jelenleg a tatabányai önkormányzat 13 százalékos arányban részvényese az ÉDV Rt.-nek, ezért szólhat hozzá a vezérigazgató kiválasztásához.
A tatabányai vízbánya egykori tulajdonosában, a Karsztaqua Kft.-ben ugyanis tulajdonrésze volt a helyhatóságnak, és ezt a kft. eladósodását követően apportálták a vízműtársaságba. Információink szerint a Karsztaqua adósságainak megnövekedéséhez viszont hozzájárulhatott az is, hogy az egyéb vízkivételi módszerek keresése miatt csökkent a vízbányából átvett víz mennyisége.
A hatóság semmiről sem tud
Horváth Lajos, az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség műszaki igazgatóhelyettese szerint nincs a hatóságoknak semmilyen információja arzén- vagy antimonszennyezésről. A szakember az eddigi felmérő anyagok alapján úgy tudja, a Vaskapu-pusztai kútból karsztvizet nyernek, és ezt vezetik a hálózatba. „Arzén szinte minden természetes vízben előfordul, csak az a kérdés, milyen mennyiségben” – fogalmazott az igazgatóhelyettes.



Arzénterhelés hazánkban. Az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Unió ajánlásai az ivóvízben 10 mikrogramm arzén- mennyiséget tartanak elfogadhatónak literenként. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat tájékoztatása szerint Magyarországon is ezt a határértéket kell figyelembe venni, ám egyes vízszolgáltatók 2009 végéig haladékot kaptak a szigorú előírás teljesítésére. 66 hazai településen azonban az ivóvíz arzéntartalma a korábbi 30 mikrogrammos határértéket is túllépi, így ezeken a helyeken 2006 végéig kell cselekedni. Bár jelenleg nincs adat a magyar lakosság arzénterhelésére, de az tudható, hogy az ivóvízből származó terhelés átlagosan 13–48 mikrogramm közötti naponta, a legjelentősebb arzénforrásnak, a halnak pedig az egy főre jutó évi mennyisége 3 kg, így okkal feltételezhető, hogy a hazai arzénterhelés Európában a legkisebbek egyike.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.