Négypárti egyeztetést sürget a Fidesz még ezen a héten az iraki kérdésről. Orbán Viktor pártelnök a tegnapi elnökségi ülés után hangsúlyozta: arról kellene megegyezniük a pártoknak, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök júniusban az amerikai elnökkel tartandó csúcstalálkozón semmiképpen se járuljon hozzá az iraki magyar kontingens mandátumának meghoszszabbításához. Személyes véleményét megfogalmazva hozzátette: az lenne a legjobb, ha a magyar katonák minél előbb hazatérnének. A Fidesz elnöke lehetőséget lát arra, hogy július 1-jétől – amikor Irakban polgári kormányzás alakul meg – az ENSZ vegye át a parancsnokságot. A volt miniszterelnök kijelentette: morálisan vállalhatatlan, ami Irakban zajlik, hiszen azok követnek el emberi jogsértéseket, akik a demokrácia építését tűzték ki célul az országban. Igaz, hogy nem magyar katonák követik el a visszaéléseket, de mi is a katonai koalíció részei vagyunk, ezért nekünk is jut a felelősségből, miközben nem tudunk tenni ellene semmit. Ezt az erkölcsileg bénító helyzetet fel kell oldani – hangoztatta Orbán Viktor. Szerinte az lehet a megoldás, ha az USA helyett az ENSZ fennhatósága alá helyezik az iraki katonai missziót. Megismételte korábbi véleményét, miszerint az ott zajló eseményeknek semmi közük a terrorizmus elleni küzdelemhez, amelyet a Fidesz továbbra is támogat. Orbán Viktor képtelen állításnak nevezte azt a kormánypárti vádat, hogy a Fidesz kampánytémává teszi az iraki kérdést. Hangsúlyozta: az egész világon erről beszélnek a politikai tényezők, Németországtól az Egyesült Államokig, ez nem kampánykérdés.
A kormány és az MSZP a leghatározottabban elítéli az iraki foglyok kínzását, ám a kivonulás erre nem válasz – jelentette ki tegnap sajtótájékoztatóján Kovács László, az MSZP elnöke, külügyminiszter. A magyar katonák addig maradnak Irakban, amíg szükség van rájuk, és a körülmények lehetővé teszik – mondta.
Kovács szerint nem szabad, hogy az iraki kivonulás vagy maradás kampánytémává váljon. Lapunk feltette a kérdést: miért gondolja, hogy a Fidesznek ez a célja, hiszen a foglyok kínzásával olyan új helyzet állt elő, amelyet a kormány is áttekintett. A külügyminiszter válasza: az adott esetben háborús bűncselekménynek is minősíthető fogolykínzás következménye nem lehet az, hogy a magyar katonák félbehagyják a humanitárius tevékenységüket, és hazajönnek. Nem ők kínoztak meg embereket, és nem ők szállítottak kínzóeszközöket az amerikaiaknak. Ha a Fidesz ragaszkodik ahhoz, hogy a csapatok jöjjenek haza, akkor nem ad adekvát választ a kérdésre, hanem sokkal inkább választási megfontolást tükröz a viselkedése – szögezte le Kovács László.
Az MSZP és a kormány képviselői természetesen készen állnak négypárti egyeztetésre Irak ügyében – tért rá a Fidesz javaslatára Kovács László, és érdekes felvetésnek nevezte azt az SZDSZ-es kezdeményezést, hogy Magyarország kezdjen tárgyalásokat az iraki szerepvállalásról a koalícióban részt vevő országokkal.
A külügyminiszter tájékoztatott arról, hogy a magyar kormány álláspontja az: mielőbb alakuljon meg Irakban az ideiglenes kormány, adják át a testületnek a hatalmat június 30-ig, és év végéig kerüljön sor az első demokratikus szabad választásokra. A kabinet minden lehetséges eszközzel az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát sürgeti Irak ügyében, amely nemzetközi legitimitást adhat az ideiglenes kormánynak és az Egyesült Államok és szövetségesei akciójának. Arra a kérdésre, hogy a kormány a fogolykínzást elítélő álláspontjáról hivatalos úton is tájékoztatja-e az Egyesült Államokat, Kovács László elmondta: a külügyminiszter sajtótájékoztatója hivatalos forma.
Orbán Viktor felelőtlenül viselkedik, amikor kampánytémává teszi Irak ügyét – jelentette ki Demszky Gábor, az SZDSZ európai parlamenti listavezetője tegnap. „Engem megdöbbentett Orbán Viktor hétfői bejelentése. Az a véleményem, hogy a pártelnök (…) a szó legszorosabb értelmében a tűzzel játszik” – fogalmazott. Ahogy Spanyolországban kampánytémává vált Irak ügye, „a terroristák rögtön tudták, hogy érdemes (…) befolyásolni (…) a választás eredményét egy terrorakcióval. (…) Gondoljunk Spanyolországra, a madridi merényletre, arra, hogy ott sajnos (…) elérték azt is, hogy kivonul Spanyolország Irakból” – idézte az MTI Demszky szavait. Kijelentette: Orbán Viktornak tudnia kell, hogy ahol Irak választási kampánytéma lett, ott mindenütt vér folyt, és ártatlan emberek haltak meg.
Orbán Viktor a főpolgármester nyilatkozatára úgy válaszolt: „Nem egészen értem a közvetlen összefüggést a magyar katonai misszió esetleges visszavonása, illetve a magyarországi terrorveszély fokozódása között.” Hozzátette: nem kíván pártpolitikai csatározásokba bocsátkozni, a magyar emberek biztonsága fontos kérdés, de ebből más következtetéseket von le, mint Demszky Gábor.
Nem támogatta Herényi Károly MDF-es képviselő indítványának tárgysorozatba vételét tegnap a parlament külügyi bizottsága: a javaslat alapján az Országgyűlés felkérné a kormányt, hogy a további iraki magyar szerepvállalás feltételeként ragaszkodjon az ENSZ fokozottabb szerepvállalásához. A tárgysorozatba vételt az ülésen csak az MDF támogatta, az MSZP képviselői ellene szavaztak, a Fidesz tartózkodott. (A bizottság SZDSZ-es tagja, Eörsi Mátyás nem volt jelen.) Németh Zsolt (Fidesz), a bizottság elnöke így indokolta a tartózkodást: a Fidesz az ülés után, a rendkívüli elnökségi ülésen alakítja ki álláspontját.
Igazi kampánytéma.
Lakner Zoltán politológus Magyarország iraki szerepvállalásáról szólva azt mondta, ha valami, akkor ez lehetne kampánytéma az EP-választások előtt. Úgy fogalmazott: „mi más lehetne fontosabb politikai vita tárgya, mint hogy Magyarország milyen nemzetközi szerepvállalást hajlandó elfogadni, milyen koalíciókban hajlandó részt venni.”
Csizmadia Ervin politológus a történteket úgy értékelte, hogy a Fidesz véleménymódosulása egyrészt azzal függhet össze, hogy a világban egyre nagyobb erővel követelik az iraki kivonulást. Kiemelte, hogy a kormányzó és ellenzéki pártok véleményének kialakításában nagyon nagy szerepe van a külpolitikai eseményeknek, annak, hogy mi történik Nagy-Britannia és az USA belpolitikai életében.
Török Gábor politológus úgy látja, a Fidesz gyors állásfoglalása miatt az MSZP-nek nem nagyon marad más választása, mint hogy kampányfogást emleget. Örömtelinek minősítette, hogy a kampányban ilyen fontos, erkölcsi, etikai dimenziókat is felvető kérdések is felmerülnek.