A pápa megfeddi Busht?

Miután az amerikai törvényhozás tagjainak betekintést engedtek a fogolykínzást ábrázoló, nem publikált felvételek gyűjteményébe, Donald Rumsfeld védelmi miniszter váratlanul Irakba utazott.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 14. 19:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döbbenetesnek nevezték az amerikai szenátorok és képviselők az iraki foglyok kínzásáról és megalázásáról készült fényképeket és videoklipeket, amelyek megtekintésére a Pentagon szerdán három órát biztosított számukra a kongresszusban. A „döbbenet albumát” és a digitális videoklipeket George Bush elnök döntése alapján nem hozzák nyilvánosságra. A kínzásokat tegnapi találkozóján elítélte Jacques Chirac francia és Gerhard Schröder német kancellár is.
A helyzet súlyosságát jól érzékelteti, hogy egy magas rangú vatikáni tisztségviselő szerint a pápa rövidesen figyelmeztetni fogja az iraki fejlemények és a közel-keleti kérdés „hibás” kezelése miatt George Bush amerikai elnököt. A június 4-én esedékes audiencián a pápa valószínűleg figyelmeztetni fogja Busht, hogy az elnyomás és a büntetés nem az egyetlen módja a terrorizmus elleni harcnak – mondta a Corriere della Serának Pio Laghi bíboros, aki az év elején a pápa személyes követeként próbálta lebeszélni Busht az iraki háború megindításáról. – Amerikának szünetet kell tartania, és vissza kell nyernie az emberek megbecsülését – mondta.
*
Alighanem a botrány súlyos következményeit enyhítendő tett villámlátogatást tegnap Irakban Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter. Rumsfeld bagdadi látogatásának célja az Irakban állomásozó amerikai katonák megnyugtatása, s emellett a fogolykínzások nyomán kirobbant vihar csitítása.
Közben Adnan Pacsacsi, akit Irak leendő elnökeként emlegetnek, követelte, hogy a hat hét múlva esedékes hatalomátadást követően az összes iraki börtön és a börtönökben őrzött foglyok iraki ellenőrzés alá kerüljenek. A The Timesnak kijelentette: „teljesen elképzelhetetlen”, hogy a június 30-i hatalomátadás után amerikai katonák őrizzék továbbra is az iraki börtönöket.
A fogolykínzási botránytól függetlenül nem csitultak a harcok a megszállt országban. Irak három városában voltak közepes intenzitású, halottakat is követelő összecsapások csütörtök hajnalig. Nedzsefben három iraki meghalt, hét megsebesült a koalíciós erők és a síita milícia kereszttüzében. Ugyanebben a városban Muktada asz-Szadr síita vallási vezető fegyveresei megrohamoztak egy rendőrőrsöt. Megkötözték a rendőrparancsnokot, és azzal fenyegették meg, hogy megölik, ha a rendőrök ellenállnak. Később elhagyták az épületet, három rendőrségi járművet vittek magukkal.
A megszállásért nemcsak politikai árat kell fizetni. Az amerikai haderő iraki és afganisztáni állomásoztatása havi 4,7 milliárd dollárba kerül, s ha a harci eszközök cseréjének költségeit is beszámítjuk, akkor az éves költség elérheti a hatvanhatmilliárd dollárt – írja csütörtöki számában a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadása (WSJE).
Háborús bűnök címén pert indít Nagy-Britannia ellen a hágai Nemzetközi Törvényszéknél Jacques Vergés neves francia ügyvéd. Vergés, Tarik Aziz volt iraki miniszterelnök-helyettes ügyvédje, akit hivatalból kirendeltek Szaddám Huszein megbuktatott diktátor védelmére, az iraki foglyok ellen brit katonák által elkövetett kínzások miatt tesz feljelentést a londoni kormány ellen. A francia ügyvéd a koalíciós erők fogságában lévő iraki személyek védőinek nevében cselekszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.