Döbbenetesnek nevezték az amerikai szenátorok és képviselők az iraki foglyok kínzásáról és megalázásáról készült fényképeket és videoklipeket, amelyek megtekintésére a Pentagon szerdán három órát biztosított számukra a kongresszusban. A „döbbenet albumát” és a digitális videoklipeket George Bush elnök döntése alapján nem hozzák nyilvánosságra. A kínzásokat tegnapi találkozóján elítélte Jacques Chirac francia és Gerhard Schröder német kancellár is.
A helyzet súlyosságát jól érzékelteti, hogy egy magas rangú vatikáni tisztségviselő szerint a pápa rövidesen figyelmeztetni fogja az iraki fejlemények és a közel-keleti kérdés „hibás” kezelése miatt George Bush amerikai elnököt. A június 4-én esedékes audiencián a pápa valószínűleg figyelmeztetni fogja Busht, hogy az elnyomás és a büntetés nem az egyetlen módja a terrorizmus elleni harcnak – mondta a Corriere della Serának Pio Laghi bíboros, aki az év elején a pápa személyes követeként próbálta lebeszélni Busht az iraki háború megindításáról. – Amerikának szünetet kell tartania, és vissza kell nyernie az emberek megbecsülését – mondta.
*
Alighanem a botrány súlyos következményeit enyhítendő tett villámlátogatást tegnap Irakban Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter. Rumsfeld bagdadi látogatásának célja az Irakban állomásozó amerikai katonák megnyugtatása, s emellett a fogolykínzások nyomán kirobbant vihar csitítása.
Közben Adnan Pacsacsi, akit Irak leendő elnökeként emlegetnek, követelte, hogy a hat hét múlva esedékes hatalomátadást követően az összes iraki börtön és a börtönökben őrzött foglyok iraki ellenőrzés alá kerüljenek. A The Timesnak kijelentette: „teljesen elképzelhetetlen”, hogy a június 30-i hatalomátadás után amerikai katonák őrizzék továbbra is az iraki börtönöket.
A fogolykínzási botránytól függetlenül nem csitultak a harcok a megszállt országban. Irak három városában voltak közepes intenzitású, halottakat is követelő összecsapások csütörtök hajnalig. Nedzsefben három iraki meghalt, hét megsebesült a koalíciós erők és a síita milícia kereszttüzében. Ugyanebben a városban Muktada asz-Szadr síita vallási vezető fegyveresei megrohamoztak egy rendőrőrsöt. Megkötözték a rendőrparancsnokot, és azzal fenyegették meg, hogy megölik, ha a rendőrök ellenállnak. Később elhagyták az épületet, három rendőrségi járművet vittek magukkal.
A megszállásért nemcsak politikai árat kell fizetni. Az amerikai haderő iraki és afganisztáni állomásoztatása havi 4,7 milliárd dollárba kerül, s ha a harci eszközök cseréjének költségeit is beszámítjuk, akkor az éves költség elérheti a hatvanhatmilliárd dollárt – írja csütörtöki számában a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadása (WSJE).
Háborús bűnök címén pert indít Nagy-Britannia ellen a hágai Nemzetközi Törvényszéknél Jacques Vergés neves francia ügyvéd. Vergés, Tarik Aziz volt iraki miniszterelnök-helyettes ügyvédje, akit hivatalból kirendeltek Szaddám Huszein megbuktatott diktátor védelmére, az iraki foglyok ellen brit katonák által elkövetett kínzások miatt tesz feljelentést a londoni kormány ellen. A francia ügyvéd a koalíciós erők fogságában lévő iraki személyek védőinek nevében cselekszik.

Édesanyák szja-mentessége: történelmi lépés a magyar családtámogatásban