Bár teljesen ellentmondó a kőbányai önkormányzat és az Állami Számvevőszék (ÁSZ) véleménye a kerület vagyonkezelő cégének tevékenységéről, mégis mindkét álláspont megalapozott – így összegezhetők a tegnapi sajtótájékoztatón elhangzottak, amelyen Andó Sándor MSZP-s polgármester is részt vett. A számvevői vizsgálat megállapításai szerint a helyhatóságot legkevesebb 493 millió forintos veszteség érte egyik cégének, a Kőbeta Rt.-nek a vagyonkezelési tevékenységéből adódóan. A számvevőszék jelentésének készítői „bizonyos szempontokat nem vettek figyelembe, más szemszögből nézték a dolgot” – jelentette ki Andó. A Kőbeta Rt. megjelent képviselői nem kevesebbet állítottak, mint hogy az ÁSZ jelentése téves számításokon alapuló, valótlan következtetéseket tartalmaz. Ezek ellenére az ÁSZ vizsgálati anyagát egyhangúlag tudomásul vette a képviselő-testület.
*
Szervezetünk soha nem általános megfontolások alapján és nem megalapozatlanul végzi vizsgálatait, ezt alátámasztja az ÁSZ-nál bevezetett rendkívül szigorú belső minőségbiztosítási ellenőrzés is – nyilatkozta lapunknak Lóránt Zoltán, az ÁSZ főigazgatója. A szakember leszögezte: önkormányzatok esetében csak akkor tehetnek konkrét lépéseket, ha bűncselekmény alapos gyanúja miatt rendőrségi eljárást kezdeményeznek, a többi esetben csak ajánlások megfogalmazása áll jogukban. Ebben az ügyben mindenesetre megállapítható, hogy Kőbánya vagyonkezelő cége nem gondos gazdaként járt el a közpénzek tekintetében – tette hozzá Lóránt Zoltán.
Az ellenzék heves tiltakozása ellenére a X. kerületi képviselő-testület tegnap elutasította azt a fideszes javaslatot, hogy a vagyonvesztés miatt büntetőfeljelentést tegyenek, a rendőrségre bízva az eset tisztázását. Kleinheincz Gábor (Fidesz) a Magyar Nemzetnek elmondta: a Kőbeta-ügyben a helyi képviselő-testület tagjainak jelentős része személyesen is érintett. Ám hiába figyelmeztette baloldali képviselőtársait, hogy jelentős részük nem vehetne részt a tényfeltárásban, kifogásai süket fülekre találtak.
A helyhatóság baloldali többsége úgy határozott, hogy független jogi és könyvvizsgálói jelentés alapján döntik el: szükséges-e újabb lépéseket tenni az ügyben. A helyi Fidesz korábbi közleménye szerint nem lehet arra az Andó Sándor polgármesterre bízni az ügyet, aki a Kőbeta Rt. igazgatóságának tagja volt a veszteség kialakulásának időszakában, csakúgy, mint a jelenlegi alpolgármester, Kaszab Csaba és az SZDSZ kőbányai elnöke, Nagy László. A helyi politikusok 2002 májusában azért mondtak le a vállalkozásban viselt tisztségeikről, mert a törvények már nem tették lehetővé, hogy önkormányzati képviselő tag legyen önkormányzati cég igazgatótanácsában.
Az ÁSZ jelentéséből az is kiderül, hogy a Kőbeta vezetőinek juttatásai folyamatosan emelkedtek. A személyi jellegű költségek először egy év alatt 4,6-szeresére, majd 2002-ben az inflációt meghaladó mértékben – vezetőknél 10,6, míg igazgatótanácsi (it) és felügyelőbizottsági (fb) tagok esetében 16,5 százalékkal – növekedtek. Összegszerűen ez azt jelentette, hogy 2002-ben a napi munkában részt nem vevő it- és fb-tagok havonta átlagosan 125 ezer forintot kaptak.
Sikertelen kísérletek. Az Andó Sándor vezette X. kerületi önkormányzat tavaly márciusban – a fideszes tiltakozást figyelmen kívül hagyva – rendeletben 424 ezer forintra emelte a polgármester havi illetményét, és további tizenhárom havi összegnek megfelelő, számára kifizetendő jutalomról döntött. Később a közigazgatási hivatal arra kötelezte a testületet, hogy a határozatot harminc napon belül tárgyalják újra, megszüntetve a törvénytelenséget. Kőbánya egyébként egyelőre nem juthat hozzá ahhoz a hárommilliárd forinthoz, amelyet a K&H Equities Rt.-nél helyezett el, és amellyel Kulcsár Attila és társai követtek el visszaélést.