Avalutaalap értékelése szerint az államháztartási deficiten túl további jelentős problémát okoz a tavaly óta felpörgő infláció is. A pénzromlás megugrásában része volt az előző két évben végrehajtott túlzott béremelésnek is – olvasható a jelentést elfogadó igazgatótanács közleményében, amely leszögezi: 2003 decemberében a magyar infláció mértéke elérte az 5,7 százalékot, a költségvetés hiánya pedig a bruttó hazai termék (GDP) 5,9 százalékát, annak ellenére, hogy a tavalyi célkitűzés 4,5 százalék volt. A jelentés alapján csak hiteles költségvetési intézkedésekkel válik lehetővé a külső fizetési mérleg javítása, valamint a kelet-közép-európai régióban igen magasnak számító kockázati felár és kamatláb csökkentése. Az IMF országértékelése arra is felhívja a figyelmet, hogy mielőbb enyhíteni kell a magyar valuta sebezhetőségét a piaci ingadozásokkal szemben.
*
A magyar kormánynak ennek érdekében az IMF szerint egy sor középtávú megszorító intézkedést kell előirányoznia az állami alkalmazotti szféra létszámának csökkentésétől az oktatási és az egészségügyi reformokon át a nyugdíjrendszer átalakításáig.
Az IMF igazgatótanácsa javasolja továbbá a jelenleg érvényben lévő lakástámogatási rendszer újragondolását, és szükségesnek tartja a bérkiáramlás csökkentését. A közlemény kiemeli a közalkalmazotti szférában végrehajtott nagymértékű béremeléseket, amelyek kedvezőtlenül hatottak a költségvetési politikára, az inflációra, valamint a folyó fizetési mérlegre.
Mint ismeretes, a Valutaalap országjelentésén kívül számos hazai és külföldi gazdaságkutató jelezte, hogy az eddigi, mintegy kétszázmilliárd forint értékű megszorító csomagok nem elegendőek ahhoz, hogy az idei évre tervezett költségvetési hiány teljesülhessen, ezért még az idén további költségcsökkentések várhatók.

Ez lesz az idei anyák napja sztárvirága