A vártnál nagyobb a mérleg hiánya

Nem kevesebb, hanem okosabban használt pénzt jelent a kisebb állam – jelentette ki Draskovics Tibor a tegnapi kormányülést követően. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: szigorúan és hatékonyan kell gazdálkodni a közpénzekkel. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentése alapján sokkal rosszabb lett a vártnál a folyó fizetési mérleg hiánya; külföldi elemzők szerint idén nem várható érdemi javulás.

2004. 05. 14. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány által tavaly meghirdetett 2008-as dátumhoz képest két évvel később fizetünk euróval. A 2010-es időpontról tegnap határozott a kormány. A késedelmet elsősorban az államháztartás jelentős hiánya és a magas infláció magyarázza. Az euró bevezetésének halasztásáról szólva Draskovics Tibor a tegnapi kormányszóvivői sajtótájékoztatón kijelentette: az euró bevezetése nem verseny; biztonságos és teljesíthető időpontot kívántak meghatározni. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a mostani kormányülésen nem szerepelt az a kérdés, hogy az ország mikor lép be az euró bevezetése előtt kötelező uniós árfolyamrendszerbe, az ERM–II-be.
– Az állami újraelosztás mértéke a következő négy évben a felzárkózás gazdaságpolitikai programja alapján négy százalékkal csökken, ez összességében kétezermilliárd forint megtakarítást jelent – közölte a pénzügyminiszter, aki hozzátette: szigorúan és hatékonyan kell gazdálkodni a közpénzekkel.
*
Az elképzelések szerint az állami újraelosztás jelenlegi mértéke négy év múlva 44 százalékra csökken a GDP-hez mérten. A tegnapi ülésen a kormány döntött az M5-ös autópálya Budapest és Gyál közötti szakaszának díjmentessé tételéről is.
Sokkal rosszabb lett a vártnál a folyó fizetési mérleg első negyedéves hiánya – derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentéséből. A jegybank közlése szerint a tavalyi első negyedéves 1,488 milliárd euróval szemben az idei év első három hónapjának hiánya elérte az 1,756 milliárd eurót, a deficit tehát 18 százalékkal emelkedett a tavalyi értékhez képest.
Barcza György, az ING Bank elemzője kifejtette: a gazdaságpolitikai programról most ismertetett adatokkal a piac már tisztában volt. Az elemző szerint a vártnál roszszabb mérleghiányt elsősorban a megugró import okozta.
A külföldi bankok gazdasági szakértői szerint idén nem várható érdemi javulás. Dwyfor Evans, a Bank of America stratégája az MTI-nek hangsúlyozta: pénzintézetüket nem elsősorban a magyar gazdaság egyhavi adatai aggasztják, hanem az, hogy az első negyedév egészében a mérleg fokozatosan romlott a tavalyi első negyedévhez képest. Olivier Desbarres, a Credit Suisse First Boston feltörekvő piacokért felelős alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben Lengyelországban és Szlovákiában gyorsan csökken a folyó fizetési mérleg hiánya, addig feltűnő, hogy Magyarországon a deficit magas szinten stagnál. A Financial Times tegnapi száma szintén a magyar gazdaság nehézségeiről ír. A lap szerint az euró magyarországi bevezetését azért kell későbbre halasztani, mert az előre jelzettnél magasabb az államháztartás hiánya és a pénzromlás üteme.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.