A zenegróf

A l á m e r ü l t A t l a n t i s z o m

Móser Zoltán
2004. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bős a XIX. század derekáig Amade-birtok, a család csallóközi jószágainak (Várkony, Felbár, Lakszakállas, Apácaszakállas, Szilas, Csilizpatas stb.) központja; 1468-tól mezőváros, vásárokkal. A hatalmas bősi kastély a XVII. században épült reneszánsz stílusban; a XVIII. században barokkosították. Jelenleg e kastélyban öreg s beteg embereket ápolnak. Ez lehet az egyik oka, de talán a gondozatlan park látványa is hozzájárult ahhoz, hogy szomorú emlékkel távoztam innen. Pedig előtte a híres nagyváradi püspök, Ipolyi Arnold könyvében talált beszámoló nagyon is föllelkesített. Ő még a Pozsony vármegyei Zohor plébánosaként 1856 késő nyarán beutazta a Csallóközt, és erről a Vasárnapi Újságban be is számolt. Ott írt a híres bősi kastélyról. A település nevével kapcsolatban ezt jegyezte meg: „…mint neve gyaníttatja, a besenyők egyik régi székhelye. Sáncokkal és tornyokkal erősített egykori várkastélya, jelenleg újabb ízlésben nyaraló palotává átalakítva, csinos angolkert közepett áll. Már 1242-ben a hely a Gutkeled nemből származó Omodék vagy Amadék birtoka levén, nem egy hőst és kitűnő férfit adott a honnak.”
A Gút-Keled nemzetség ősei és névadói az 1093-ban említett Gút ispán és az 1111-ben fölbukkanó Keled bácsi ispán. Birtokaik Fejér, Bereg, Szatmár, Bihar és Szabolcs vármegyében feküdtek. Első kiemelkedő tagja István királyi főlovászmester, országbíró, aki 1259-ben hunyt el. Számos magyar történelmi család sarjadt ebből a nemzetségből, közülük származik az Amade-ág is.
Ez a család már Ipolyi idejében kihalt. „Az utolsó Amade nagy zenekedvelő és udvari zenegróf lévén, idejében számos zenészi nevezetességek látogatták e helyet. Így lőn a hősök sasfészke csiripölő verebek vagy csak hangversenyző csalogányok lakává.” Ez a gróf pedig Amade Tádé (1783–1845), Amade László unokaöccse volt. „Tádét műkedvelő zenésznek, jó zongoristának és rögtönzőnek ismerték, aki komponált is – olvasom Koncsol László jegyzetében. – Az 1809-es nemesi felkelés egyik lovaskapitánya, 1831-től császári és királyi zenegróf. Tiszte Ausztria zeneéletének fejlesztése volt.” Ebben a minőségében lett Liszt Ferenc egyik mecénása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.