Sikertelenül zárult a Humet Rt. alaptőke-emelési kísérlete, ezért a társaság tegnapi közgyűlése úgy döntött, hogy az igazgatóság csődvédelmet kér. A Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent tájékoztatás szerint a közgyűlés az igazgatóság elnökét bízta meg azzal, hogy a csődeljárás során tárgyaljon a hitelezőkkel, az igazgatóság pedig arra kapott felhatalmazást, hogy 2004-ben 200 százalékkal megemelje a társaság alaptőkéjét – zárt körben és árfolyam-korlátozás nélkül.
A roborálószereket gyártó Humet Rt. régóta küzd likviditási problémákkal. Ismeretes, az APEH 2001 végén fiktív számlákat keresve tartott házkutatást a társaság székhelyén. A cég jó hírnevének megsértése miatt pert indított az adóhivatal ellen, s kérte a pénzügyminisztert, rendeljen el revíziót a társaságnál. Ez novemberben kezdődött, s tavaszra kiderítette: a cég valóban nem állított ki fiktív számlákat, ám több megbízási és vállalkozási szerződést színlelt szerződésnek nyilvánítottak, s nagyrészt emiatt csaknem 134 milliós adóhiányt állapított meg az 1998–2002 közötti időszakra. A Humet emellett még mintegy 80 millió forintos tartozást is felhalmozott a kisrészvényesek felé.
Az MTI közlése szerint a Humet igazgatósága március 17-én döntött arról, 900 ezer darab új részvényt bocsátanak ki zárt körben. A jegyzésre a társaság részvényesei voltak jogosultak. A Humet eredetileg 88 forintos kibocsátási árat határozott meg, amit az április 23-i közgyűlés lejjebb vitt. Május 18-án a kibocsátási árfolyamot 62,74 forintra csökkentették, de a tartozások rendezéséhez szükséges pénz így sem folyt be. A tőzsde pénteken 13 órakor a nap hátralévő részére felfüggesztette a papír kereskedését. A részvény a felfüggesztésig 64 forintig gyengült a csütörtöki 72 forintos záróárhoz képest.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el