Csorbulnak a jogok?

Csorbítva érzik állampolgári jogaikat a külföldön élő magyarok, hiszen a hazai törvények értelmében csak a magyarországi állandó bejelentett lakcímmel rendelkezők kerülhetnek fel az európai parlamenti választások szavazási listájára. Problémáikat tovább növeli, hogy számos más ország gyakorlatával ellentétben a szavazatok leadására kizárólag a nagykövetségeken nyílik mód, egyéb külképviseleteken nem.

Munkatársunktól
2004. 05. 13. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éljen választójogával, és menjen szavazni! – javasolta nemrégiben az a németországi levél, amely az összes uniós állampolgárt, így a külföldön élő magyarokat is választásra buzdította. A törvények értelmében ugyanis mindenki, aki nagykorú, s legalább három hónapja az EU bármely tagországában él, szavazhat a helyi listán induló európai parlamenti jelöltekre. Így viszont az a furcsa helyzet állt elő, hogy a magyar állampolgársággal rendelkező, de külföldön élő magyarok leadhatják szavazatukat például egy német politikusra, a magyarra viszont nem. „Csak a magyarországi állandó bejelentett lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok szavazhatnak” – szól a morózus törvény, amellyel szemben értetlenül álnak a magyarságukat éveken át hűen őrző, de más országba szakadt hazánkfiai.
Ráadásul a szavazatok leadása kizárólag a nagykövetségeken lehetséges, ezekből azonban országonként egy van, méghozzá a fővárosban. Így aztán hiába létesült számtalan nagyvárosban konzulátus vagy főkonzulátus, a többi uniós ország állampolgáraitól eltérően a magyaroknak akár több ezer kilométert is meg kellene tenniük ahhoz, hogy szavazhassanak.
Csak Stuttgartban sok ezer magyart érint a törvény szigora, pedig jelentős részük nem vette fel a német állampolgárságot. Közülük csak kevesen rendelkeznek állandó magyarországi lakcímmel. Aki azonban megfelel a kritériumoknak, s úgy dönt, hogy szavaz, annak egészen Berlinig kell utaznia, hogy ezt megtehesse. S nincs ez másként a világ többi országában sem, hiszen ahogyan Franciaországban csak Párizsban, úgy a kontinensnyi Egyesült Államokban is csak Washingtonban nyílik mód arra, hogy a magyarok leadják voksaikat.
Mint az egyik Nyugat-Európában élő magyar egyesület vezetője meséli, panaszukat néhány hónapja felvetették az ügyről nyilatkozó Lendvai Ildikónak is. Az MSZP frakcióvezetője akkor azt válaszolta: „Mi sem bizonyítja jobban, hogy nem tekintjük másodrangú állampolgárnak (önöket), mint az, hogy jövőre az európai parlamenti képviselők választásakor a külföldön élő magyar állampolgárok is szavazhatnak.” A honanya azonban tévedett, a választási rendszer ugyanis azt eredményezte, hogy a milliós külhoni magyarságból alig másfél ezer ember vetethette fel magát a választási névjegyzékbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.