Fiatal demokráciának és gazdaságnak kell megfelelni az unióban, s nemcsak részt kell venni a komoly versenyben, de a mieinknek kell győzni – mondta Szili Katalin. Az Országgyűlés elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által szervezett fórumon hozzátette: „Mindkét oldalnak kívánok sikereket.” Csillag István gazdasági miniszter kiemelte: a versenyképesség érdekében adócsökkentésre, pályázaton elérhető támogatásokra, beruházás-ösztönzésre és pénzügyi programokra van szükség.
A miniszter szerint az utóbbi teljes palettáját sikerült tavaly kialakítaniuk. Bejelentette, a Széchenyi-kártya felső hitelösszegét ötről tízmillióra szándékoznak felemelni.
Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke hangsúlyozta: a drága állam, a magas adók és a bürokrácia versenyhátrányt okoz a vállalkozásoknak. Az állam meghatározó szerepének az adókon keresztül kell érvényesülnie. A személyi jövedelemadók sem versenyképesek, holott egy ország akkor sikeres, ha az emberek jól meg vannak fizetve. Nem a béreket kell emelni, hanem az adókat csökkenteni. Az iparűzési adót iparelűzésinek aposztrofálta, s pozitívumként emelte ki, hogy a politika lépéseket tesz megszüntetésére.
Demján a négy parlamenti pártot a kedvező feltételek kialakítása és a tervezhető jövő érdekében konszenzusra szólította fel, s példaként Írországot említette. A feltételek javításával kapcsolatban Demján megjegyezte: a lassúság nem megfontoltságot jelent, hanem lassúságot! A Bokros Lajos minisztersége idején tett lépéseket pozitívnak értékelte, s a vállalkozókat hibásnak nevezte, hogy nem álltak mögé.
Csányi Sándor, a VOSZ társelnöke ezzel kapcsolatban aláhúzta: bár a Bokros-csomag javított a fizetési egyensúlyon, a vállalkozók terheit nem enyhítette. Napjainkról kifejtette: ígéretes induló vállalkozások gyakran nem jutnak hitelhez. Ezen segíthet a kockázatitőke-társaságok megjelenése, ám ehhez szükség lenne az adószabályok javítására.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?