Először szavaztak a magyarok

Az Európai Parlamentben tegnap megtartották az első olyan érdemi szavazásokat, amelyekben már a május elsején csatlakozó új tagállamok, köztük Magyarország képviselői is teljes jogú tagként vehettek részt. A készülő uniós alkotmányról zajló vitában két magyar képviselő – Szájer József és Vastagh Pál – is felszólalt.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 05. 19:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament tegnapi ülésén az EU alkotmányának mielőbbi elfogadását sürgették a testület képviselői, hangsúlyozva azonban: nem szabad elfogadni, hogy a megállapodás érdekében „felvizezzék” a dokumentum tervezetét, eltérjenek a benne foglalt, ambiciózus céloktól. Szájer József (Fidesz) felszólalásában úgy vélte, hogy az alkotmány akkor lehet sikeres és tartós, ha biztos alapokra épül. A képviselő ezek között említette az egyenjogúságot, külön kiemelve, hogy Európa ne legyen kétsebességes, hanem lehetővé kell tenni, hogy a jelenleg még hátrányban lévők minél előbb felzárkózhassanak. Szájer József különösen fontosnak nevezte a keresztény gyökerek megemlítését az alkotmányban. – A kereszténység nélkül Európának csak esze volna, de hiányozna a szíve – tette hozzá. Sürgette, hogy az EU a közösségek közössége legyen, és a kisebbségek jogai szerepeljenek az alkotmány alapelvei között.
Szájer József úgy vélte, ha a magyarok ’56-os szabadságküzdelmét nem fojtják vérbe a szovjet tankok és a diktatúra kiszolgálói, akkor Magyarország is ott ül Rómában a mai unió alapítói között. A vitában felszólalt Vastagh Pál (MSZP) is, aki azt sürgette, hogy az alkotmány elfogadására még az európai parlamenti választás előtt kerüljön sor: ez ugyanis jó eszköz lenne a választók mozgósítására, hiszen az alkotmányos szerződés olyan modellt jelez, amely igen vonzó az új tagállamok állampolgárainak.
Az Európai Parlamentben egyébként tegnap megtartották az első olyan érdemi szavazásokat, amelyekben már az újonnan csatlakozó országok képviselői is teljes jogú tagként vehettek részt. A parlamenterek ma megszavazzák az új Európai Bizottság összetételét, amelyben ezentúl az új tagállamok biztosai is benne lesznek.



Megosztott unió. Borús képet vázol fel Európa jövőjéről a Newsweek című amerikai hetilap, amely szerint az EU bővítése több félelmet keltett, mint örömöt, és Európa az egység helyett sokkal inkább a megosztottság felé halad. A cikkíró példaként az uniós alkotmányról kiírandó brit népszavazást hozta fel, illetve azt, hogy a régi tagállamok korlátozásokat vezettek be az újakkal szemben. A lap szerint a mostani bővítéssel szertefoszlanak az „egyre közeledő Európáról” szőtt álmok. Tony Judt, a New York Egyetem Remarque Intézetének kutatója szerint Európa jövője azon múlik, miként tudja kezelni a növekvő sokszínűséget. A kutató szerint viszályok és civilizációs összecsapások kora következik, amelyek az államokon belül fognak kirobbanni. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.