A képviselő-testület strasbourgi plenáris ülésén – amely egyúttal az utolsó a most véget érő parlamenti ciklusban – 531 szavazattal, 18 ellenében, 39 tartózkodás mellett erősítette meg a bizottságot. Balázs Péter, a testület első magyar tagja a szavazás után a távirati irodának elmondta, hogy a vitában a két legnagyobb parlamenti csoportot adó párt, az Európai Néppárt és az Európai Szocialisták Pártja képviselőjének a felszólalását tartotta említésre méltónak. A szocialisták képviseletében Hannes Swoboda arra hívta fel a figyelmet, hogy a bizottságnak figyelnie kell az unió működésében tapasztalható különféle „deficitekre”. Ezek nemcsak konkrét, pénzügyi-költségvetési értelemben léteznek, hanem az uniós gazdaság működése szempontjából fontos olyan területeken, mint a foglalkoztatottság vagy az évtized végéig szóló gazdaságfejlesztési program megvalósítása. A néppárt nevében Hans-Gert Pöttering, a parlamenti csoport vezetője azt emelte ki, hogy a bizottság működésében az összeurópai érdekeknek kell kifejezésre jutniuk és érvényesülniük. A biztosoknak nem szabad nemzeti érdekeket védeniük, mert tisztségük politikai küldetés ugyan, de nem pártpolitikai – állapította meg.
Az új tagországok képviselői közül Szent-Iványi István, az SZDSZ európai parlamenti képviselőjelöltje is felszólalt a vitában. Megkérdezte Romano Proditól, a bizottság elnökétől, milyen intézkedéseket tervez a testület a munkaerő unión belüli szabad áramlásának szavatolása érdekében. Prodi megismételte, hogy eltúlzottak és megalapozatlanok az eddigi tagállamok ezzel kapcsolatos aggodalmai. Utalt arra, hogy a korábbi bővítések tapasztalatai alapján nem az új tagországokból várható nagyobb arányú munkaerő-áramlás a régiek felé, hanem az ellenkező irányban.
A tíz új tagállam biztosai mellett a parlament a mostani szavazással erősítette meg azoknak a kinevezését is, akiket az eddigi tagországok jelöltek a testület közelmúltban távozott tagjai helyébe. A francia Jacques Barrot a regionális politikáért felelős Michel Barnier-t, a spanyol Joaquín Almunia a gazdasági és pénzügyi kérdésekkel foglalkozó Pedro Solbest, a görög Sztavrosz Dimasz pedig a foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős Anna Diamantopulut váltotta fel.
Az EP 1999–2004-es ciklusának lezárultával tegnap búcsút vett a képviselő-testülettől elnöke, az ír Pat Cox, akit a képviselők felállva, nagy tapssal köszöntöttek utolsó parlamenti felszólalása után. Az 51 éves liberális politikus beszédében közölte, hogy a júniusi választásokon már nem kívánja jelöltetni magát.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?