A De Morgen című flamand lap tegnapi számában idézett közvélemény-kutatás szerint a belgáknak csak 38 százaléka támogatja az EU-bővítést, tíz új tagállam, köztük Magyarország május elsejei felvételét, miközben 49 százalékuk elutasítja ezt a folyamatot. A lap által megszólaltatott szakértő szerint mindez azt mutatja, hogy a politikusok nem magyarázták meg kellőképp a lakosságnak a bővítés jelentőségét, s azt sem, hogy az ehhez kapcsolódó félelmek alaptalanok.
Egy másik – az MTI által ismertetett – Eurobarométer-felmérés azt mutatja, hogy a bővítéstől függetlenül minden korábbinál alacsonyabb részvételi arány várható az Európai Parlament júniusi újraválasztásakor. A szervezet 25 tagországában az átlag jócskán 50 százalék alatt lesz, egyébként nagy eltérésekkel: Magyarország például a szavazni akarók élcsoportjában van, a maga 47 százalékos becsült részvételi arányával (a legmagasabb szám a görögöknél várható: 66 százalék), ám például az észteknél csak 21, az osztrákoknál és a briteknél 23, a cseheknél pedig csak 24 százalék körül várható a részvételi arány. Egyes szakértők azt remélték, hogy a bővítés nyomán az EU-állampolgárok jobban érdeklődnek majd a szervezet iránt, s ez növelni fogja a szavazási részvételt. Azonban a közvélemény-kutatás szerint éppen az új tagországok azok, ahol a lakosság a legkevésbé akar elmenni voksolni: míg a „régi” tagállamoknál a szavazópolgárok ötven százaléka tervezi, s ezen belül 34 százalék mondja biztosnak részvételét a választáson, addig ez az arány az új tagországokban 44 és 32 százalék. Ezt egy illetékes azzal magyarázta, hogy az emberek éveken át ábrándoztak a belépésről, s most, hogy ez megvalósult, érthető módon egy kis csalódást éreznek. Mások viszont azt hangsúlyozzák, hogy az EU-politika részletei egyszerűen nem érdeklik az embereket. Egyébként amióta európai parlamenti választásokat rendeznek, folyamatosan csökken a szavazók aránya.
Csehországban egy hónappal az európai parlamenti választás előtt az ellenzéki Polgári Demokratikus Pártot tartják a voksolás legnagyobb esélyesének. Az SC&C prágai közvélemény-kutató ügynökség felmérése szerint a polgári demokratákat a megkérdezettek 27 százaléka támogatná, míg a kormányzó Cseh Szociáldemokrata Pártot 14 százalék. A harmadik helyen – 12 százalékos támogatottsággal – a szintén ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja végezne.

Hajmeresztő szökési terv Esztergomban